Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

MÜZELER


Grup halinde müzelerimizi ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz, ziyaret öncesinde şu numaraları arayabilirler;

Odunpazarı Belediyesi Turizm Ofisi: 0 222 237 25 93
Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi: 0 222 233 05 82 Ahşap Eserler Müzesi

2017 yılında Odunpazarı Kurşunlu Külliyesi Kervansaray bölümünde açılmıştır. Sanatçıları ve sanatı mekanlarda birleştirerek onları halk ile buluşturmak, çağdaş ve modern sanat bakışı ile eserlerin üretimini artırmak, sanata ve sanatçıya destek olmak amacıyla Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un girişimleriyle açılmış müzelerden biridir. Müzede, 
Odunpazarı Belediyesi’nin 2015 yılından beri düzenlediği  “Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Uluslararası Ahşap Heykel Festivali” kapsamında üretilen heykeller yer almaktadır.

Adres: Paşa Mahallesi, Kemal Zeytinoğlu Cd. No:8
Telefon: 0 222 237 25 93-0 222 233 05 82
Lületaşı Müzesi

Eskişehir denilince ilk akla gelen simgelerden birisi 5000 yıldır bilinen ve kullanılan Lületaşı'dır. Dünya rezervlerinin büyük bölümü Eskişehir sınırları içinde bulunan lületaşından birçok hediyelik eşya yapılmaktadır. Şehrin büyük bölümünde bulabileceğiniz lületaşından yapılmış pipolar, takılar, biblolar ve diğer aksesuarlar kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel hediyelik eşyadır. Lületaşından yapılmış örnekler, Odunpazarı’ndaki Kurşunlu Külliyesi içindeki Lületaşı Müzesi’nde sergilenmektedir. 

Adres: Paşa Mah. Kemal Zeytinoğlu Cd. Kurşunlu Külliyesi 
Telefon: 0 222 237 25 93- 0 222 233 05 82


Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım Tatar Müzesi

Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) 5’inci toplantısı kapsamında Kırım Tatar Halkının milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un katılımlarıyla 30 Temmuz 2016 tarihinde açılmıştır. Odunpazarı Belediyesi’nin, Tarihi Odunpazarı Evlerini koruma, yaşatma ve dinamik alanlar haline getirmek amacıyla Odupazarı Belediyesi Mustafa Abdülcemil Kırımıoğlu Kırım Tatar Müzesini 30 Temmuz 2016 tarihinde ziyaretçilerle buluşturmuştur. 1944 sürgünü ile Eskişehir’e gelmiş Kırım Tatarları’nın kültürlerini yaşatmak, tanıtmak ve değerlerine sahip çıkmak gelecek kuşaklara aktarmak amaçlanmaktadır. Eserler, Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği’nin bağışlarla topladığı objeleri içermektedir. Bu objeler Kırımdan gelen ve Eskişehir’li Kırım Tatarlarına ait objelerdir. 

Adres: Orta Mah. Şeyh Şemsettin Sok. Arasta Çarşısı 
Telefon: 0 222 237 25 93- 0 222 233 05 82
Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi

Müze dört ayrı salondan oluşmaktadır. Bu salonların ikisinde fotoğraf makinesi, fotoğraf aparatları gibi objelerin teşhir alanları bulunmaktadır. Diğer salon kütüphane, Arşiv ve Atölye Odası olmak üzere ziyarete açık bir şekilde hem etkinlik, hem müze eğitimi kavramına katkı hem de interaktif alanlardan biri olarak düzenlenmiştir. Diğer bir salon ise ziyaretçilerin daha çok zaman geçireceği, Odunpazarı ile ilgili hatıralar kazanacağı tamamen interaktif düşünülmüş bir dekor odası olarak kurgulanmıştır.

Adres: Paşa Mah. Kemal Zeytinoğlu Cad. Kurşunlu Külliyesi
Telefon: 0 222 237 25 93- 0 222 233 05 82
Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Odunpazarı Belediyesi tarafından basit tadilatları yapılan Şamlıoğlu Konağı, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un girişimleriyle, 2016 yılında Odunpazarı Belediyesi Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Odunpazarı Belediyesi bünyesinde hizmet veren müze koleksiyonunun çok büyük bir kısmını Gazeteci ve Televizyon Yapımcısı Tayfun Talipoğlu tarafından bağışlanan daktilolar oluşturmaktadır. Müzede, 1920-1970 yılları arasında üretimleri yapılan çok fazla sayıda daktilo markası ve modelleri sergilenmektedir. Eski Başbakan Sayın Bülent Ecevit’in kullanmış olduğu daktilo da ‘’Bülent Ecevit Odası’’ olarak adlandırılan balmumu heykelinin yer aldığı özel oda da sergilenmektedir.

Adres: Paşa Mah. Kemal Zeytinoğlu Cad. No:6
Telefon: 0 222 237 25 93- 0 222 233 05 82
Yeşil Efendi Konağı Atatürk İle Bir Gün Müzesi

27 Ağustos 2018 tarihinde açılan müze, 3 ana temanın bir araya gelmesi ile oluşmuş özel bir müzedir. Ziyaretçilere, yaşayacakları müze deneyiminin unutulmaz kılınmasına çalışılmıştır. 
Ziyaretçiler, Eskişehir’in seyahatname yazarlarınca anlatılmaya başlandığı 16. yüzyıldan, Kurtuluş Savaşı’na tanıklık ettiği yıllara kadar olan tarihsel süreci, fotoğraf ve belgelerle takip edilebilmektedirler. Aynı zamanda “Arttırılmış Gerçeklik” teknolojisi ile Atatürk ve Eskişehir’in Kurtuluş Savaşı yıllarının önemli isimlerinden Sipahizâde Halil İbrahim Efendi’nin yanında temsili fotoğraf çektirerek (ücretsiz)  tarihe tanıklık edebileceklerdir. Yapı, içerisinde bozulmamış olan tarihi dokusuyla bir taraftan yerli ve yabancı turistlerimize o dönemin mimari üslubunu kendiliğinden aktarırken diğer bir yandan da Mustafa Kemal Atatürk’ün bir gece kaldığı odayı görme fırsatı vermektedir.

Adres: Dede Mah. Yeşil Efendi Sok. No:22
Telefon: 0 222 237 25 93- 0 222 233 05 82

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.