Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

FESTİVALLER


Odunpazarı Belediyesi, gelenekselleşmiş ulusal ve uluslar arası festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivaller;

1-  ULUSLARARASI AHŞAP HEYKEL FESTİVALİ

2019 yılında 5.si düzenlenen festival, Odunpazarı bölgesinin bir markası haline gelmiştir. Her yıl farklı mottolarla ilerleyen festivale, yurt içi ve yurt dışından bir çok sanatçı katılmaktadır. Tarihi Odunpazarı bölgesinde yer alan atölyelerde bütün sanatçılar keyif ve harmoni içerisinde çalışmalarını gerçekleştirirler.

Bu festival ve ağaç işleri sanatı sayesinde Eskişehirliler ve festivale katılan herkes,  kuruyan, öldü dediğimiz, çoğunlukla da yakarak yok ettiğimiz ağaç gövdelerinden, usta sanatçılar eliyle nasıl şaheserler ortaya çıktığına şahit oluyor.

Festivalin ardından, konuk edilen sanatçıların ortaya çıkardığı ahşap eserler, her yıl binlerce kişinin gezdiği Ahşap Eserler Galerisi ve birçok alanda yerini alarak Eskişehir ve Odunpazarı'nın kültür ve sanat hazinesini daha da zenginleştiriyor.

Ahşap Heykel Festivalinin önemli bir geleneği ise, her festival sonunda Eskişehir’e yepyeni bir orman kazandırmaktır. Odunpazarı Belediyesi, düzenlenen 5 farklı Ahşap Heykel Festivali ile Odunpazarı’na 450 bin metrekare orman kazandırmıştır.

2- ULUSLARARASI CAM FESTİVALİ

2019 yılında 7.si düzenlenmiş olan bu festivale her yıl yurt içi ve yurt dışından bir çok cam sanatçısı katılmaktadır. Ahşap Heykel Festival’inde olduğu gibi Cam Festivali’nde de her yıl farklı bir motto ve slogan ile yola çıkılır.

Tarihi Kurşunlu Külliyesi Sıcak Cam Atölyeleri’nde düzenlenen festivale Türkiye haricinde, Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya, Hollanda ve başka bazı ülkelerden alanında uzman sanatçılar katılmaktadır.

3-  ULUSLARARASI ESKİŞEHİR ODUNPAZARI SERAMİK PİŞİRİM TEKNİKLERİ ÇALIŞTAYI

2019 yılı itibariyle 5’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı ile, ülkemizden ve farklı ülkelerden çalıştaya katılan uzmanlar ve sanatçılar birbirinden eşsiz sanat eserleri üretirler ve ortaya çıkan eşsiz eserler, Odunpazarı Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde sergilenir.

Farklı pişirim tekniklerin uygulandığı bu çalıştaylar sayesinde sadece yetişkinler ve üniversite öğrencileri değil, çocuklar da keyifli vakit geçirmektedirler.

4- ULUSAL ODUNPAZARI LÜLETAŞI FESTİVALİ

2019 senesi itibariyle 2.si düzenlenmiş olan bu festival ile katılımcılar, “Eskişehir Taşı” ya da “Beyaz Altın” olarak bilinen Lületaşının sanat eserine dönüşümü yolculuğuna şahitlik eder.

Tebeşire benzeyen lületaşı, tebeşirden çok daha hafif ve yumuşaktır. Bu özellik, lületaşı üzerinde çalışmayı ve şekillendirmeyi kolaylaştırır. Eskişehir'in beyaz hazinesi çıkarıldığı zamanki formu, üzerinde çalışmak için yeterince yumuşaktır ve kullanımı kolaydır, ancak havaya maruz kalma sonucu sertleşir. Türkiye’de yalnız Eskişehir’de çıkarıldığı için Eskişehir taşı olarak da bilinir. 

Festival kapsamında amatör lületaşı oyma yarışmaları düzenlenirken, lületaşından yaratılan eserler sergilenmektedir.

5- 3D Gençlik Festivali

Avrupa Birliği Derneği iş birliği ile Türkiye ve Eskişehir’de bir ilke daha imza atarak Odunpazarı Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali düzenliyoruz. 3D Gençlik Festivali; Finlandiya, İsveç, Norveç, Estonya, Litvanya, Danimarka, Belçika, Letonya ve İzlanda gibi Avrupa Birliği ülkelerinin ardından Türkiye’de ilk defa Eskişehir Odunpazarı’nda düzenlendi. İlki, 17-18-19 Mayıs tarihlerinde Kanlıkavak Parkında gerçekleşen 3D Gençlik Festivalinde, dinleme, diyalog ve dayanışma faaliyetlerinin yanı sıra konserler, tiyatro gösterileri, dans gösterileri yapıldı. 3D Gençlik Festivaline, 14 siyasi partinin temsilcisi, 50'ye yakın sivil toplum kuruluşu ile öğrenci toplulukları katıldı.

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.