Başkan Av. Kazım Kurt: Basın demokrasinin güvencesidir

Bütün gazetecilerimizin 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum...

Başkan Av. Kazım Kurt: Basın demokrasinin güvencesidir
Açıklamasında basının demokrasinin güvencesi olduğunu söyleyen Başkan Kurt, Türk Basınının tarih boyunca hiç bu kadar baskı altında kalmadığını söyledi. Başkan Kurt, gerçeğin haberini yapan gazetecilerin ‘sadece haber yaptıkları için’ cezaevlerine konulduğuna dikkat çekti. Türk Basın tarihinde sansürün ortadan kaldırılışının ve istibdat yönetiminin sona ermesinin yıl dönümü olan 24 Temmuz’un Basın Bayramı olarak kutlandığını vurgulayan Başkan Kurt, “Basın, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan ‘Düşünceyi Açıklama ve Haber Alma Özgürlüğü’nün en temel aracıdır. Basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan unsurların başında gelmektedir. Ancak, aradan 109 yıl geçmiş olmasına rağmen farklı şekillerde devam eden sansür, hala gazetecilerin görevlerini özgürce yapabilmelerinin önündeki en büyük engeldir. Görevi halkın doğru bilgi ve haber almasını sağlamak olan gazeteciler; çıkarcı güçlerin menfaatlerini korumak üzere haber yapmaya zorlanmaktadır. Bunu yapmayan gazeteciler; ya işten atılıyor, ya da cezaevlerine gönderiliyor. Türk basını, tarih boyunca hiç bu kadar baskı altında kalmadı. Kamuoyunu aydınlatmak için ‘gerçeğin’ haberciliğini yapan gazeteciler bugün cezaevlerinde. Gazeteciler için haber yapmak tarih boyunca hiç bu kadar zor olmadı. Bundan 109 yıl önce basın üstündeki sansür kaldırıldı, istibdat dönemi sona erdi. Ancak bugün gazeteciler, 109 yıl öncesinde olduğu gibi, hatta daha fazla, istibdat altında. Sansür, 109 yıl öncesinden daha çok kendini gösteriyor. 24 Temmuz 2017 tarihi, Türk Basın Tarihinde kara bir leke olarak yer alacaktır. 24 Temmuz’da; Cumhuriyet Gazetesi’nin yayın politikası suçlama konusu yapılarak Cumhuriyet Gazetesi’nin 11 yazar, çizer, muhabir, avukat ve yöneticileri Çağlayan Adalet Sarayı’nda hakim karşısına çıkacak. Üstelik bu kişiler tam 9 aydır tutuklu ve özgürlüklerinden mahrum durumdalar. Meslektaşlarının suçsuz olduğunu belirterek, gazeteciliğin suç olmadığını söyleyen ‘Dışarıdaki Gazeteciler’ de, iktidara yakınlığı bilinen gazeteler ve gazeteciler tarafından hedef gösterilmektedir” dedi.

Demokrasinin ve insan haklarının güvencesinin özgür basın olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, Türkiye’nin tüm şehirlerinde uygulanan Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulaması ile ilgili olarak da “OHAL uygulamasıyla; bireyin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı, düşünceyi ifade özgürlüğünü yok edici, halkın haber alma, bilgilenme hakkını ortadan kaldıracak önlemlere başvurulmaması en önemli taleplerimizdendir” diye konuştu. 

Başkan Kurt, “Bu duygu ve düşüncelerle, basında sansürün kaldırılışının 109’uncu yıl dönümünde, yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız başta olmak üzere bütün gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum" dedi.

24.07.2017 00:24