“Katilleri biliyoruz”

Odunpazarı Belediyesi, akşam saatlerinde ise şair ve yazar Ataol Behramoğlu ve müzisyen Haluk Çetin’in katıldığı şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirdi.

“Katilleri biliyoruz”

Odunpazarı Belediyesi, 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde arabasına konulan bombanın patlaması sonucu katledilen Türk basınının duayen ismi Uğur Mumcu için bir dizi anma töreni düzenledi. Gündüz saatlerinde Mumcu’nun bombalı saldırıya uğradığı  “06 YR 245” plakalı aracının bulunduğu Uğur Mumcu Parkı’nda anma töreni düzenleyen Odunpazarı Belediyesi, akşam saatlerinde ise şair ve yazar Ataol Behramoğlu ve müzisyen Haluk Çetin’in katıldığı şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) gerçekleştirilen şiir ve müzik dinletisine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra çok sayıda Eskişehirli katıldı.

 “KATİLLERİ BAŞKA YERDE ARAMAYA GEREK YOK”

Anma etkinliği başlamadan önce kısa bir konuşma yapan Ataol Behramoğlu, Uğur Mumcu ile aynı hukuk fakültesine gittiklerini söyledi. Mumcu’nun bir dönem de avukatlığını yaptığını dile getiren Behramoğlu,  Uğur Mumcu’nun arkadaşı olduğunu söyledi. Behramoğlu, “Uğur Mumcu ile yapılan röportajları izlediğimde daha iyi kavradım. Uğur, çok farklı bir adamdı. Tok sesli, netliğini gayet iyi bilen cesur bir adamdı. Böyle insanlar gerçekten çok azdır. Uğur Mumcu’yu çok hesaplı ve bilerek katlettiler. Katilleri başka yerde aramaya gerek yok. Bugünkü Türkiye’yi kimler hazırladıysa Uğur Mumcu ve öteki demokrasi şehitlerinin cinayetlerinin arkasında onlar bulunmakta” dedi.

 Behramoğlu konuşmasının ardından “Uğur’a ağıt değil övgü” şiirini okudu. Ataol Behramoğlu’nun şiirlerini okuduğu, Haluk Çetin’in gitarıyla şarkılar söylediği etkinlik, zaman zaman duygu dolu anlara da ev sahipliği yaptı.

 “UĞUR MUMCU’NUN ÖZLEDİĞİ DÜNYAYI YARATMALIYIZ”

Gecenin sonunda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Uğur Mumcu’nun katledilmesinin ardından 26 yıl geçtiğini söyledi. Uğur Mumcu ile ilgili söylenecek çok şey olduğunu belirten Başkan Kurt, “Ama artık Uğur Mumcu’nun özlediği dünyayı yaratmalıyız. Ataol Behramoğlu’nun da dediği gibi katilleri biliyoruz. Kimin neden bu bombayı patlattığını da biliyoruz. Bunun hesabını soracağımız zamanı kendimiz yaratmalıyız. O, güçle mücadeleyi sürdürmeliyiz” dedi. Eskişehir’de 5 yıldır Odunpazarı Belediye Başkanlığı yaptığını kaydeden Başkan Kurt, bu 5 yıl içinde kültürü, sanatı sonuna kadar desteklemek için çaba gösterdiklerini vurguladı.

“SAYIN BURHAN SAKALLI’NIN RESTORE EDİP SATTIĞI KONAĞI, PARASINI ÖDEYEREK GERİ ALDIK”

31 Mart’tan sonra da kültür ve sanata destek vermeye devam edeceklerinin altını çizen Başkan Kurt, “Zaman zaman gittiğimiz yerlerde ne yaptınız diyorlar. Yaptıklarımız gerçekten çok fazla. Saymakla bitmiyor. Sayın Burhan Sakallı’nın restore edip sattığı konağı, parasını ödeyerek geri aldık. O konağı Ataol Behramoğlukütüphanesi yapıyoruz. 2 ay önce belediye meclisimizden kararı çıkarttık. Dolayısıyla da Ataol Behramoğlu’nun ayda en az 2 kez Eskişehir’e gelmesi gerekiyor. Şu gördüğünüz birikim, aydınlık düşünce artık Eskişehirli. Hangi eseri kazandırdın diyenler, anlamıyor. Eser burada. Odunpazarı’na bir hemşeri kazandırdık. Bundan sonra bizim dostumuz, ağabeyimiz, kardeşimiz ve hemşerimizdir. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Sizlerin desteği ve gayreti ile Nisan ayından itibaren umarım yeni hemşerilerimizi de ekleyeceğiz” diye konuştu.  

 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
 • “Katilleri biliyoruz”
25.01.2019 12:37