Odunpazarı’nın anneleri

"Anne olmak zor… Tek başına mücadele eden, baba rolünü de üstlenen anne olmak; ondan daha da zor."

Odunpazarı’nın anneleri

Anne olmak zor… Tek başına mücadele eden, baba rolünü de üstlenen anne olmak; ondan daha da zor. Naime Fendioğlu ve Songül Yıldız çocukları ile birlikte mücadele etmek zorunda kalan binlerce anneden sadece ikisi. Odunpazarı Belediyesi’nde iki farklı müdürlükte çalışan bu iki anne, çocukları ile birlikte hayat mücadelesi veriyor. Sorumluluklarının ağırlığını anlatan Naime ve Songül, çocukları için güçlü olmak zorunda olduklarını belirtti. Naime ve Songül’ün kendileri gibi çocukları ile hayat mücadelesi veren annelere bir de mesajı var: “Yılmayın. Güçlü olmalıyız. Ayakta durabilmeliyiz.”

“ELDEN GELENLE ÖĞÜN OLMUYOR”

Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Naime Fendioğlu, Odunpazarı sokaklarını süpüren onlarca temizlik işçisinden biri. 2 çocuk annesi olan Fendioğlu’nun çocuklarından biri üniversitede diğeri ise lisede okuyor. 7 yıldır Odunpazarı Belediyesi’nde çalışan Fendioğlu, çocuklarına hem annelik hem de babalık yaptığını vurguluyor. Çocuklarına ile Odunpazarı Belediyesi’nde çalışarak kazandığı para ile baktığını anlatan Fendioğlu, “Ailem de bize destek oluyor, ama elden gelenle öğün olmuyor. Bu nedenle de kendi ayaklarımın üstünde durmak zorundayım” diyor.  

“GURURLA, BAŞIM DİK YOLUMA DEVAM EDİYORUM”

Çocuklarıma elinden geldiğince destek olmaya çalıştığını belirten Fendioğlu, sorumluluğunun çok ağır ve büyük olduğunun altını çiziyor. Komşularının ve arkadaşlarının kendisine destek olduğunu ifade eden Fendioğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bu şekilde hayatı yaşamaya çalışıyoruz. Çocuklarıma maddi ve manevi her şeyde yetişemesem de onlar için elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Kendi ayaklarının üstünde durarak, hem anne hem de baba olmak çok ağır. Ancak zevkli tarafları da var. Gururla, başım dik yoluma devam ediyorum. Umarım böyle de gider. Meyvesini almak önemli. Meyvesini alacağıma da inanıyorum. Çocuklarım için her şeyi yaparım. Burada çalışıp, akşam eve gidip bir de yemek yapmak, çocukların dersleri ile ilgilenmek bu çok ağır bir sorumluluk. Yeri geldiğinde yetişemiyorum, çok yorucu oluyor. 5 dakika oturmaya zamanın olmuyor.” Kendisi gibi çocuklarına hem anne hem de baba olmak zorunda kalan annelere seslenen Fendioğlu, “Yılmayın, emeklerimizin karşılığını alacağımıza inanıyorum” dedi.

“KIZIMLA BİRLİKTE HAYAT MÜCADELESİ VERİYORUM”

Çocuğuyla birlikte hayat mücadelesi veren annelerden biri de Songül Yıldız. Odunpazarı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde görevli olan Yıldız, Odunpazarı’nın park ve bahçelerindeki bitkilerin bakımını yapıyor. Sözlerine ‘Bir kızım var’ diye başlıyor Yıldız. Konuşmasının devamında ise sık sık “Anne olmanın çok zor olduğunu” söylüyor. Kazandığı para ile kızı ile birlikte yaşamaya çalıştıklarını belirten Yıldız, evlerinin de kira olduğunu ifade ediyor. “Kızımla birlikte hayat mücadelesi veriyorum, ama çok zor. Kızım okula gidiyordu, okulu bıraktı” diyen Yıldız, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Ortam, toplum, arkadaş ortamları belli. Bir yandan çalışıyorsun bir yandan da aklın çocuğunda oluyor. İşe odaklanamıyorsun. Tek başına anne olmak çok zor. Hem anne oluyorsun hem baba, o kadar zor ki. Onunla mücadele ediyorsun, bir yanda iş bir yanda ev. Geçim şartları da zor. Kazandığımız para ile idare etmeye çalışıyoruz.”

“TÜM HAKLARIMIZDAN FAYDALANMAMIZI SAĞLAYAN BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Kızı için güçlü olmak zorunda olduğunu kaydeden Yıldız, kendisi gibi çocukları ile birlikte mücadele eden annelere seslenerek; “Ayakta durabilmeliyiz. Onları topluma kazandırmalıyız.  İyi bir anne olmalıyız. İyi bir evlat yetiştirmeliyiz” dedi. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’a da teşekkür eden Yıldız, “Bizim tüm haklarımızdan faydalanmamızı sağladı. Belediyemiz, ortamımız çok güzel. Sevgili Başkanımıza çok teşekkür ederiz” diye konuştu.     

  • Odunpazarı’nın anneleri
  • Odunpazarı’nın anneleri
  • Odunpazarı’nın anneleri
  • Odunpazarı’nın anneleri
  • Odunpazarı’nın anneleri
12.05.2018 12:57