Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR BAŞKAN KURT’U ZİYARET ETTİ

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar Başkan Kurt’u ziyaret etti

12 Mart 2021 Cuma

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Başkan Kurt’un makamında gerçekleşen ziyaret sonrasında Dündar ve teknik ekibi Odunpazarı Tarihi Bölgede gezerek incelemelerde bulundu. Tarihi Bölgede gerçekleştirilen sokak iyileştirmeleri, restorasyon ve fonksiyonlaştırma çalışmalarını yerinde gören Dündar ve ekibi, Odunpazarı’ndan çok etkilendi. 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, mevkidaşları ile bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Kurt son olarak Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile buluştu. Başkan Kurt’un makamında gerçekleşen ziyarete Dündar’ın teknik ekibi de katıldı. İki başkan ziyaret sırasında bir süre sohbet ederek, belediye çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.
 
Konukseverliği için Başkan Kurt’a teşekkür eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmanlıya kurucu başkentlik yapmış Bursa’nın merkezinde yer alan Osmangazi’nin, tarihi miras yönünden son derece zengin olduğunu söyledi. Bu zenginliği ayağa kaldırmak, gelecek nesillere aktarmak için pek çok çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Dündar, “Bursa’nın ilk kurulduğu yer olan Hisar bölgesinde bir Arkeopark çalışmamız var. Yine aynı bölgede etap etap yürüttüğümüz restorasyon ve cephe sağlıklaştırma çalışmalarımız var. Bunun yanı sıra, Bursa’nın fethedildiği günü anlatan 42 metre çatı açıklığı dünyanın en büyük tam panoramik müzesi Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesini açtık. Müzemizi, 2 yıl içerisinde dünyanın 123 farklı ülkesinden 1 milyon 112 bin kişi ziyaret etti” dedi. Başkan Dündar, Başkan Kurt’u, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesini ziyaret etmeye davet etti.

“TARİH ODUNPAZARINDA İNSANLARDAN HİÇ KOPMADI”
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Kurt, Odunpazarı’nı tarihin, bilimin, kültürün ve sanatın merkezi yapmak için çalıştıklarını söyledi. Odunpazarı’nda Geleneksel Anadolu Türk Mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğunu vurgulayan Başkan Kurt, Osmangazi ile Odunpazarı’nın bu yönüyle de birbirine benzediğini kaydetti. Tarihin ve kültürel mirasın korunup, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Başkan Kurt, “Odunpazarı evlerini korumak için çalışmalar yapıyoruz. Ama önemli olan da o evleri hem korumak hem de yaşamın içine katmak. Biz tarihi konakları restore ediyoruz, sonra onları müzeye, kitaplığa çevirerek yaşayan mekanlar yapıyoruz. Ataol Bahramoğlu Kitaplığı, Atatürk ile Bir Gün Müzesi böyle bir çalışmanın eseri. Yakında Devrim Erbil Sanatevi’mizi de açacağız. Kültür, tarih ve sanatı Odunpazarı’nda bir araya getirmeye devam edeceğiz. Odunpazarı tarihi bir bölge, çeşitli müzeler var ama aynı zamanda da yaşayan bir kent, orada hala yaşam devam ediyor. İnsanlar müzelerin yanında bulunan evlerinde yaşamaya devam ediyor, tarih burada insanlardan hiç kopmadı” diye konuştu. Başkan Kurt, ziyareti için Başkan Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

“ODUNPAZARI YAŞAMIN İÇİNDE YER ALIYOR”
Ziyaretin ardından Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, teknik heyetiyle birlikte Odunpazarı Evlerinin bulunduğu Tarih Bölgeyi ziyaret etti. Tarihi Bölgede gerçekleştirilen sokak iyileştirme, restorasyon ve fonksiyonlaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen Dündar ve ekibi, Kurşunlu Külliyesi, Sıcak Cam Atölyesi, Lületaşı Müzesi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, Ahşap Heykeller Müzesi, Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, Ataol Behramoğlu Kitaplığı, Atatürk ile Bir Gün Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısını ve çalışmaları devam eden Devrim Erbil Sanatevi’ni gezdi. Esnaf ve vatandaşlarla da sohbet eden Dündar, 
Odunpazarı Tarihi Bölge’den çok etkilendiğini söyledi. Odunpazarı Tarihi Bölge’nin Başkan Kurt’un da değdi gibi yaşamın içinde yer aldığını belirten Dündar, Odunpazarı’nın bu yönü ile diğer tarihi bölgelerden ayrıldığına dikkat çekti. 

 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.