Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ODUNPAZARI’NDA İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Odunpazarı’nda ilaçlama çalışmaları devam ediyor

10 Temmuz 2023 Pazartesi

Odunpazarı Belediyesi, yıl boyunca sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Odunpazarı ilçesinde yer alan her mahalle, haftada iki kez ilaçlanıyor. Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan ‘İlaçlama Birimi’, 1 Mesul Müdür ( Ziraat Mühendisi),  1 Ekip Sorumlusu ( Ziraat Teknikeri ) ve 10 Biyosidal Ürün Uygulayıcısı olmak üzere 12 personel, 5 araç (2 Araç Üstü Mistblower, 3 araç üstü ULV) ile ilaçlama çalışmalarını yürütüyor.

İlaçlama faaliyetlerini yıl boyu sürdüren ilaçlama ekipleri, mevsim normallerinin üzerinde olan yağışlardan sonra ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Günde çift vardiya sistemi ile çalışan ilaçlama ekipleri, tüm mahallelerde haftada iki kere düzenli olarak ilaçlama çalışması gerçekleştiriyor. Gerçekleştirilen ilaçlama çalışmaları kayıt altına alınırken, ilaçlama çalışması öncesi ve sonrası mahalle muhtarına gidilerek yapılan çalışma hakkında bilgi veriliyor. İlaçlama bilgi formu düzenlenerek mahalle muhtarlarına teslim ediliyor.

Uçan haşerelere karşı özellikle larva döneminde yapılan mücadele ile haşerelerin üremesinin engellenmesini amaçlayan ilaçlama ekipleri, havaların ısınması ile birlikte hem larva hem de uçkun ilaçlama çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor. İlaçlama çalışmalarında Sağlık Bakanlığından ruhsatlı ve onaylı, WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) tarafından önerilen çevre sağlığı grubu ilaçlar kullanan ekipler, park ve rekreasyon alanları, foseptik, rögar, temiz su gideri, çöp konteynerleri, pazaryerleri, Porsuk Nehri çevresi, sulama kanalları ve vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan alanlar ile ilçe geneli sokaklarda vektörlerin üremesine müsait tüm alanlarda ilaçlama çalışmalarına devam ediyor. 

SİVRİSİNEKSİZ BİR HAYAT İÇİN VATANDAŞLARA DA GÖREV DÜŞÜYOR

İlaçlama çalışmalarında başarıya ulaşılabilmesi için yapılan tüm bu ilaçlama çalışmalarının yanında vatandaşlara da görev düştüğünü belirten yetkililer, sivrisineklerin durgun suda ürediğine dikkat çekti. Yetkililer, “Bu nedenle su dolu bidon, varil vs kapların içinin boşaltılması; atık lastiklerin süs amaçlı kullanılacaksa içerisine toprak doldurulması ve su 

birikiminin engellenmesi; kova, kap ve saksı altında su birikiminin engellenmesi; kullanılmayan süs ve bahçe havuzlarının boşaltılması; sokaktaki canlarımız için konulan su kaplarının günlük olarak sularının yenilenmesi, aşırı sulamadan kaçınılması, çöplerin ağzının bağlanması ve çöp sularının sızıntısının engellenmesi, çöplerin zamanında çıkartılması ve çöp konteynerlerinin kapaklarının kapalı tutulması gerekiyor” dedi. 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.