Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ODUNPAZARI MECLİSİ’NDEN ORTAK TEPKİ:“İSRAİL’İN BU SALDIRILARI EN KUTSAL HAK OLAN YAŞAM HAKKININ İHLALİDİR”

Odunpazarı Meclisi’nden ortak tepki:“İsrail’in bu saldırıları en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir”

18 Mayıs 2021 Salı

Odunpazarı Belediyesi Meclis üyeleri, dün akşam gerçekeştirilen Mayıs Ayı olağan meclis toplantısında alınan karar doğrultusunda, İsrail’in Arife günü Mescid-i Aksa ve çevresinde başlattığı saldırılarla ilgili ortak bir deklarasyon metni yayınladı. CHP Grup Başkan Vekili Emre Genç ve AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Özcan imzalı deklarasyon metninin tamamı aşağıda yer almaktadır.  

“Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in Arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasını ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu 200’e yakın Filistinlinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce yaralının olduğu belirtilmektedir. İsrail’in bu saldırıları en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletlerin (BM) saldırıların durdurulması için Uluslararası Hukuk ve Temel İnsan Hakları Hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz. 

Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam ede İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılandırılması ve cezalandırılması için Uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkını saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. 

Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyeleri olarak; İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığızulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve Kardeş Filistin Halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.” 

          Av. Emre GENÇ                                                 Murat ÖZCAN
     CHP Grup Başkan Vekili                            AK Parti Grup Başkan Vekili

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.