Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ODUNPAZARI İLE GEMPA MÜHENDİSLİK ARASINDA ANLAMLI PROTOKOL

Odunpazarı ile GEMPA Mühendislik arasında anlamlı protokol

22 Şubat 2021 Pazartesi

Odunpazarı Belediyesi, GEMPA Mühendislik ile Yer Kaynaklı Isı Pompası ile İklimlendirme Sistemi için hibe protokolü imzaladı. Protokol kapsamında söz konusu iklimleme sistemi Odunpazarı Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’nde kullanılacak. 400 m2 büyüklüğünde köpek barınaklarının yerden ısıtılmasında kullanılacak İklimlendirme Sistemi için Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un makamında protokol töreni düzenlendi. Protokol törenine Başkan Kurt ile GEMPA Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Şahin katıldı. 

“GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ KONUSUNDA DAHA DA GÜÇLÜ HALE GELECEĞİZ”

Protokol töreninde konuşan Başkan Kurt, imzalanan hibe protokolü ile Odunpazarı Belediyesi’nin Geçici Hayvan Bakımevi’nde bulunan köpek kulübelerinin yerden ısıtılmaya başlanacağını kaydetti. Başkan Kurt, “Ben hem bu işi düşünen hem de uygulayan bağışçımıza teşekkür ediyorum. Eskişehir Odunpazarı Belediyesi bu bağışla Geçici Hayvan Bakımevi konusunda daha da güçlü hale gelmiş olacak. Kendilerine teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” dedi.

“KAZIM KURT’A BÖYLE BİR ÇALIŞMAYA ÖN AYAK OLDUĞU İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Eskişehir menşeli oldan GEMPA Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Şahin, şirket olarak gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan ‘toprak kaynaklı ısı pompası’ başlığı altında yenilenebilir enerji çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Bu çalışmalar ile ilgili Başkan Kurt’a bir proje sunduklarını ifade eden Şahin, karşılıklı olarak çalışmanın sokak hayvanlarının refahını arttırmak için Odunpazarı Belediyesi’nin Geçici Hayvan Bakımevi’nde yapılmasına 

karar verdiklerini söyledi. Söz konusu çalışmanın hayvanlar için yapılmasının kendilerini ayrıca mutlu ettiğini belirten Şahin, “Bu sistem 0 karbon salınımı için çok uygun. Isıtma işini yenilenebilir enerji ile yapacağız. Geçici Hayvan Bakımevi’nde yaşayan hayvanlar için her şey daha güzel olacak. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a böyle bir çalışmaya ön ayak olduğu için teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

YER ALTI ISISI KULLANILIYOR

Sistem; yerin 150 metre Altına sondaj yapılarak yerleştirilen borulardaki havanın ısıtılması ve bu havanın ısıtma sistemlerinde çevriminin sağlanması şeklinde çalışıyor. 1 KW enerjinin 4,5 KW enerjiye dönüşmesini sağlayan sistem, Jeokütle olarak bilinen yer altı ısısın kullanılması nedeni ile tükenmez bir yenilenebilir enerji modeli sergiliyor. 

Geçici Hayvan Bakımevi’nde ısıtma yapılarak özellikle soğuk kış günlerinde hayvan refahının artacağını bildiren yetkililer, tedavilerin daha başarılı ve kısa süreli olacağını ifade etti. Yetkililer, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden GEMPA Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz Erkoç’un adının Geçici Hayvan Bakımevi’nde kurulan tesise verileceğini söyledi.

 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.