Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

Odunpazarı engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyor

Odunpazarı engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyor

14 Haziran 2021 Pazartesi

Engelli bireylerin yaşadıkları sorunların ortadan kalkması için her gün yeni adımlar atan Odunpazarı Belediyesi, işitme engelli bireylerin yaşadıkları sorunların çözümü için dijital çözümler geliştiren Akıllı Bilişim Anonim Şirketi ile protokol imzaladı.  İmzalanan protokole göre, işitme engelli vatandaşların belediyedeki işlemlerini gerçekleştirirken yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak için Odunpazarı Belediyesi anlık çeviri dili sistemi kullanılacak. 

Web Tabanlı Anlık İşaret Dili Çeviri Sistemi Protokolü için Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un makamında imza töreni gerçekleştirildi. İmza törenine, Başkan Kurt ve Akıllı Bilişim Anonim Şirketi Proje Danışmanı Özer Çelik katıldı.  Yayına alınacak engelsiz çeviri hizmetinde engelli vatandaşlar T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kabul edilen resmi işaret dilini kullanarak, tam zamanlı olarak cümlelerin çevirisine ulaşacak. 

İmza töreninde konuşan Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi ile Akıllı Bilişim Anonim Şirketi arasında imzalanan protokolün her iki tarafa da hayırlı olmasını diledi. “Doğrudan çeviri konusunda, işitme engellilerin belediye hizmetlerinden daha iyi hizmet alabilmesi amacıyla işbirliği imzaladık. Belediyemize gelerek, hizmet alan bütün işitme engelli vatandaşlarımıza yardımcı olacak bir gelişmeyi sağlayacağız” diyen Başkan Kurt, firma yetkililerine teşekkür etti. 

İŞARET DİLİ İLE GÖRSEL ÇEVİRİ YAPARAK BİLGİYE ERİŞEBİLECEKLER

Engelsiz çeviri projesi ile işitme engelli bireylerin yaşadıkları sorunların çözümü için dijital çözümler geliştirdiklerini belirten Özer Çelik ise “İşitme engelliler, gündelik hayatta, bilgi erişiminde sıkıntılar yaşıyorlar. Geliştirdiğimiz yapay zekâ destekli, web işaret dili çeviri eklentisi ile işitme engelli vatandaşlar da belediyenin web sayfasına giriş yaparak, işaret dili ile görsel çeviri yaparak bilgiye erişebilecek ve doğrudan işlemlerini gerçekleştirebilecekler” diye konuştu. Çelik, işbirliği için Başkan Kurt’a teşekkür etti.

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.