Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ODUNPAZARI BELEDİYESİ YIL BOYUNCA SÜRDÜRDÜĞÜ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ

Odunpazarı Belediyesi yıl boyunca sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarına hız verdi

13 Haziran 2024 Perşembe

Odunpazarı Belediyesi, hava sıcaklarının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği bu günlerde vatandaşların rahat bir yaz geçirmezi için ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Günde çift vardiya çalışan Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlü İlaçlama Birimi, tüm mahallelerde haftada iki gün ilaçlama çalışması yapıyor. Halk sağlığını korumak adına ilaçlama çalışmalarını sürekli olarak takip ettiklerini belirten Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşların da çevre temizliğine özen göstererek ekiplere destek olmaları gerektiğini vurguladı.

Odunpazarı Belediyesi, mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıklarının etkisiyle artan haşere ve sineklerle mücadele kapsamında ilaçlama çalışmalarını hızlandırdı. Vatandaşların rahat bir yaz geçirmesi için önlem alan belediye, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü İlaçlama Birimi tarafından gerçekleştirilen çalışmaları çift vardiya düzenleyerek yoğun bir tempoyla devam ediyor.

Günlük çift vardiya düzenlenen ilaçlama çalışmalarıyla Odunpazarı'nın tüm mahallelerinde haftada iki gün ilaçlama yapılıyor. Bu kapsamda, haşere ve sineklerin yoğun olarak görüldüğü bölgeler özellikle titizlikle ele alınıyor. Gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalar kayıt altına alınırken, ilaçlama çalışması öncesi ve sonrası mahalle muhtarına gidilerek çalışmalar hakkında muhtarlar bilgilendiriliyor. Haşerelere karşı larva döneminde yapılan mücadele ile üremenin engellemesini amaçlayan ekipler, doğal hayat ve biyolojik dengeye uyumlu ilaçlarla bilimsel program doğrultusunda çözüme kavuşturuyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI RUHSATLI VE DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ONAYLI İLAÇLAR KULLANILIYOR

İlaçlama çalışmalarında Sağlık Bakanlığından ruhsatlı, ve WHO( Dünya Sağlık Örgütü ) onaylı insan sağlığına zararlı olmayan, çevre sağlığı grubu ilaçlar kullanan ilaçlama ekipler; park ve rekreasyon alanları, fosseptik, temiz su giderleri, çöp konteynırları, pazaryerleri, porsuk nehri  çevresi, sulama kanalları vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan alanlar ve ilçe geneli 
tüm sokaklarda vektörlerin üremesinin engellenmesi için ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

VATANDAŞLARA DA GÖREV DÜŞÜYOR!

İlaçlama çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için yapılan tüm bu ilaçlama çalışmalarının yanında vatandaşlara da görev düştüğünü belirten yetkililer, sivrisineklerin durgun sularda ürediğine dikkat çektiler. Ekipler, “Bu nedenle su dolu bidon, varil vb. kapların içinin boşaltılması, atık lastikler süs amacı ile bahçede kullanılacaksa içlerinin toprak doldurulması, saksı altlarında su birikiminin engellenmesi, kullanılmayan bahçe ve süs havuzlarının boşaltılması, sokaklardaki canlarımız için konulan su kaplarının günlük olarak değiştirilmesi, artık yemeklerin sokaklara atılmaması, bahçelerde aşırı sulamadan kaçınılması, çöplerin zamanında çıkartılması, çöp poşetlerinin ağzının bağlanması, poşetten çöp sularının sızmasının engellenmesi ve konteynırlarının kapaklarının kapalı tutulması gerekiyor” dedi. 

VATANDAŞLAR DA ÇEVRE TEMİZLİĞİNE ÖZEN GÖSTEREREK EKİPLERİMİZE DESTEK OLABİLİR

Halk sağlığını korumak adına ilaçlama çalışmalarını sürekli olarak takip ettiklerini belirten Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ekipler tarafından gerekli önlemlerin aldığını söyledi. Başkan Kurt, ayrıca vatandaşların da çevre temizliğine özen göstererek bu mücadeleye destek olmaları gerektiğini vurguladı.

HALKININ GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ BİR HİZMET

Odunpazarı Belediyesi'nin kararlı ve etkili mücadelesiyle, yaz aylarında artan haşere ve sinek problemlerine karşı önemli bir adım atılmış oldu. Mevsim şartlarının getirdiği zorluklara rağmen, Odunpazarı Belediyesi'nin halk sağlığını koruma ve vatandaşların daha rahat bir yaz geçirmesi için gösterdiği çaba vatandaşlar tarafından takdirle karşılanıyor. Belediyenin hızla yürüttüğü ilaçlama çalışmalarıyla birlikte çevrelerindeki haşere ve sineklerin azaldığını ve bu durumdan memnuniyet duyduklarını ifade eden vatandaşlar, ilaçlama çalışmalarının sürekliliği ve etkinliğini bölge halkının güvenliği ve sağlığı için önemli bir hizmet olarak değerlendiriyor.

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.