Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ODUNPAZARI BELEDİYESİ ASRIN FELAKETİNDE HAYATINI KAYBEDENLERİ UNUTMADI

Odunpazarı Belediyesi asrın felaketinde hayatını kaybedenleri unutmadı

7 Şubat 2024 Çarşamba

Odunpazarı Belediyesi tarafından geçen yıl şubat ayında "asrın felaketi" olarak nitelenen 11 ili etkileyen depremlerde hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Sunuculuk Atölyesi ve kısa adı OBAK olan Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi tarafından düzenlenen tören, Yunus Emre Kültür Merkezinde (YKSM)  gerçekleştirildi. Anma törenine, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, Eskişehir Malatyalılar Derneği Başkanı Nadir Alp Pektaş ve çok sayıda Eskişehirli katıldı. 

Anma töreninde asrın felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl yaşanan depremin ülke tarihinin en kara günlerinden biri olduğunu söyledi. Yaşanan deprem nedeniyle ülkenin çaresiz kaldığını ifade eden Kurt, şunları söyledi: “Amerika’nın kıskandığı, Almanya’nın imrendiği Türkiye, Malatya’ya Hataya’a gidemedi. Gitti enkazda o gördüklerimizi çıkaramadı. Çünkü hazır değiliz. Binlerce insanımızı yitirdik. Kaç kişi olduğunu bilemedik. Türkiye’de 1999 yılından beri bizim bildiğimiz deprem oluyor, yoğun deprem oluyor ama Gölcük’ü unuttuğumuz için Bolu oluyor, Bolu’yu unuttuğumuz için Düzce oluyor. Bu kentleri unuttuğumuz için Elazığ, İzmir ve sonunda da 11 ili kapsayan büyük bir felaket oluyor. İktidar bu felaketten nasıl kurtulurum da CHP’li belediyeleri sorumlu kılarım deyip politikalar üretiyor. Bu kadar yanlış, partizan, bencil bir yönetim olamaz.”

 “BİZ SOSYAL DEMOKRATLAR ÖNCE İNSAN DİYE BAKARAK BU FELAKETİN ÖNÜNE GEÇMENİN YOLLARINI ARIYORUZ"

Deprem bölgesinde fedakârca çalışma yürüttüklerini belirten Belediye Başkanı Kurt: “Biz hiç bir koşulda deprem bölgesinde hangi partidensin denmeyecek bir ortamda her türlü fedakarlıkla çalışmaya başladık. Belediyelerimiz orada reklam yapmadan çalıştı. Merkezi hükümetin kurumları ya bakan, ya Cumhurbaşkanı bekledi ya da bir büyük gazeteci bekledi. Sonuçta felaketle karşı karşıya kaldık. Bir yıl geçmiş olmasına rağmen halen insanlar çadırlarda, konteynırlarda… İnsanların evlerinin yapılmasına bile başlanmadı. Oysa sayın Cumhurbaşkanı söz verdi bir yıl içerisinde herkesi bitirilmiş vaziyette evlerine sokacaklardı ama olmadı. Bu kafayla da olacağı şüpheli. Biz sosyal demokratlar önce insan diye bakarak bu felaketin önüne geçmenin yollarını arıyoruz. Aslında öyle bir felakette belediyelerin yapabileceği hiç bir şey yok. Belediyeler bu ülkede bütçenin sadece yüzde 6’sını kullanan kurumlar. 1391 belediyenin merkezi bütçe içerisinden aldığı pay yüzde 6. Bu oranla devlet ile yarışmamız bekleniyor. Biz ona rağmen yapıyoruz. İnsan olduğumuz için yapıyoruz. İnsanlara üzüldüğümüz, sevdiğimiz için yapıyoruz. Yine de yapmaya devam edeceğiz. Eskişehir’de üç belediyemiz deprem bölgesine 100 tır malzeme gönderdik. Binlerce gencimiz o malzemeleri istifledi, araçlara doldurup götürüp deprem bölgesine teslim etti. Bundan sonra neler yapabiliriz onun planlanmasını yapıyoruz” dedi. 

 “ENKAZIN BAŞINDA, ŞEHİT TABUDUNUN BAŞINDA POLİTİKA YAPILIYOR"

Kentsel dönüşümde görev, sorumluluk ve yetkinin tamamen devletin olduğunu ifade eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Sanki burada belediyeler görevli, sorumluymuş gibi bize soruyorlar ne yaptınız? Cumhurbaşkanı, Hatay’da merkezi hükümetle uyumlu bir belediye seçmediğiniz için gördünüz diyor. Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep’te ne oldu… O nedenle bu kadar partizan bir bakışı kabul etmiyoruz. Bizim cumhurbaşkanımız ise hepimizi kucaklamalı, bizim cumhurbaşkanımız olabilmeli. Ancak bir partinin genel başkanı olarak her koşulda bizleri öteleyerek, dışlayarak politika yapmaya çalışıyor. Enkazın başında, şehit tabutunun başında politika yapılıyor. Ayasofya Cami’nin minberinde politika yapılıyor. Olmaz… Böyle bir şey olmaz… 31 Mart’ta bir sarı kart gösterilmeli. Bir ihtar vermeliyiz. Yeter, yanlış yapıyorsunuz demeliyiz. Yoksa benim yaptığım her şey doğru o zaman ben canım ne isterse onu yaparım diyor. Bunu değiştirmeliyiz. Eskişehir’de merkezdeki üç belediyeyi ve ilçelerimizi almalıyız. Bu konuda sizlerin katkılarını yardımlarınızı bekliyoruz.” 

Ayşe Ünlüce’nin de konuşma yaptığı etkinlikte, hayatını kaybedenler anısına şiirler okundu. Müzik dinletisi sunuldu.
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.