Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

ODUNPAZARI, 3D GENÇLİK FESTİVALİ İLE ULUSLARARASI ARENADA

Odunpazarı, 3D Gençlik Festivali ile uluslararası arenada

19 Ocak 2023 Perşembe

Odunpazarı Belediyesi tarafından Eskişehir Avrupa Birliği Derneği iş birliği ile Türkiye’de ve Eskişehir’de ilk kez düzenlenen Odunpazarı Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali, önce Uluslararası Demokrasi Festivalleri Derneği üyesi olarak uluslararası bir festival niteliği kazandı. Şimdi de Odunpazarı 3D Gençlik Festivali Uluslararası Demokrasi Festivalleri Haritasındaki yerini aldı.  

Eskişehir Avrupa Birliği Derneği ve Kazım Kurt yönetimindeki Odunpazarı Belediyesi, 17-18 ve 19 Mayıs’ta Kanlıkavak Parkı’nda Odunpazarı Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali düzenlemişti. Finlandiya, İsveç, Norveç, Estonya, Litvanya, Danimarka, Belçika, Letonya ve İzlanda gibi Avrupa Birliği ülkelerinin ardından Türkiye’de ilk defa Eskişehir Odunpazarı’nda düzenlenen ‘Odunpazarı 3D Gençlik Festivali’, 3 gün sürmüştü. Kamu – demokratik kitle örgütü işbirliğinin de önemli bir örneğini olan Odunpazarı 3D Gençlik Festivali, gösterdiği örnek demokrasi ve yönetişim platformuyla Türkiye ve Eskişehir sınırlarını aşarak Uluslararası Demokrasi Festivalleri Derneği üyeliğine seçilmişti. Bu üyelik ile Danimarka, Finlandiya, İsveç, Estonya, Letonya, Litvanya, Birleşik Krallık, Norveç, Belçika ve Macaristan’ın ardından Türkiye de Uluslararası Demokrasi Festivalleri Derneği üyesi devletler arasına girmişti. Ardında da 3D Gençlik Festivali, “Eskişehir Türkiye” olarak, diğer ülkelerle birlikte derneğin internet sitesinde yer almaya başlamıştı. Tüm bu gelişmelerle uluslararası festival niteliği kazanan Odunpazarı 3D Gençlik Festivali, artık Uluslararası Demokrasi Festivalleri Haritasındaki yerini de aldı.  

“ESKİŞEHİR VE TÜRKİYE’Yİ ULUSLARARASI BİR PLATFORMA TAŞIMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Eskişehir ve Türkiye’nin Uluslararası Demokrasi Festivalleri Derneği üyeliği hakkında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir ve Türkiye’yi uluslararası bir platforma taşımanın gururunu yaşadıklarını vurguladı. Başkan Kurt, “Sosyal demokrat bir belediye olarak demokrasi, diyalog, dayanışma bizim önem verdiğimiz kavramlar. Şehrimizin ve ülkemizin demokrasiye verdiği değerin ilk kez birim aracılığımız ile uluslararası bir platformda yer alması büyük bir mutluluk ve gurur. Bu gurur sadece bizim değil, festivalimize katılan tüm hemşehrilerimizin. Ben Odunpazarı 3 D Gençlik Festivali’ni birlikte düzenlediğimiz Eskişehir Avrupa Birliği Derneği’ne ve festivalimize katılan tüm siyasal partilere, demokratik kitle örgütlerine, kent konseylerine, mahalle meclislerine ve hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi. 

“ŞEHRİMİZİN KÜLTÜR, SANAT VE BİLİM ALANINDAKİ GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜ DEMOKRASİ VE YÖNETİŞİM ALANLARINA DA TAŞIYACAK”

“Odunpazarı 3D Gençlik Festivali’nin aktif yurttaş katılımını, tartışma kültürünü ve eleştirel düşünmeyi teşvik eden Uluslararası Demokrasi Festivalleri Derneğine üyeliği ve Demokrasi Festivalleri Haritasında yer alması, şehrimizin kültür, sanat ve bilim alanındaki ulusal ve uluslararası görünürlüğünü ve bilinirliğini demokrasi ve yönetişim alanlarına da taşıyacak” diyen Eskişehir Avrupa Birliği Derneği Başkanı Doç. Dr. Erhan Akdemir, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Karar alıcılar ile vatandaşların doğrudan iletişim ve etkileşim kurabildikleri bir demokrasi platformu örneği olan Odunpazarı 3D Gençlik Festivali, birbirimize güvenmenin topluma güvenmek, toplumumuza güvenmenin de ülkemize güvenmek anlamına geldiğini; bu güvenin şehrimizi ve ülkemizi hak ettiği yerlere taşıyabileceğinin de güçlü bir göstergesi olmuştur. Eskişehir’in demokrasiye verdiği değerin uluslararası bir platformda yankı bulması gururu sadece festival organizasyonunun değil halkımızın da gururudur. Bu vesile ile önümüzdeki yıl uluslararası bir festival olarak yoluna devam edecek olan Odunpazarı 3D Gençlik Festivalinin bu başarısının gerçekleşmesinde emeği bulunan ve aktif katılım gösteren tüm siyasal partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, kent konseylerimize, mahalle meclislerimize ve halkımıza demokrasiye ve çoğulculuğa sahip çıktıkları için çok teşekkür ediyoruz.” 

Uluslararası Demokrasi Festivalleri Haritasına; https://democracyfestivals.org linkinden ulaşabilirsiniz. 
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.