Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

NUMANOLUKLULARLA BULUŞAN BAŞKAN KURT’TAN ODUNPAZARI’NA ALZHEİMER MERKEZİ SÖZÜ

Numanoluklularla buluşan Başkan Kurt’tan Odunpazarı’na Alzheimer Merkezi sözü

23 Şubat 2024 Cuma

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, dernek ziyaretlerine Numanoluk Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile devam etti.  Dernek Başkanı Necmi Ergün, yönetim kurulu ve üyeleri ile bir araya gelen Başkan Kurt, 31 Mart’ta gerçekleşecek Yerel Seçimlerde Numanoluklulardan destek istedi. Başkan Kurt, burada yaptığı konuşmada yeni dönemde Odunpazarı’na Alzheimer Merkezi yapacaklarını da duyurdu. 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Numanoluk Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Necmi Ergün, yönetim kurulu ve üyeleri ile bir araya gelen Başkan Kurt, Numanoluklular ile uzun süre sohbet etti. Numanoluklu hemşehrilerinin taleplerini dinleyen Başkan Kurt, sorularına cevap verdi. Başkan Kurt, ilgileri ve sıcak ev sahiplikleri için Dernek Başkanı Ergün’e ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. 

Başkan Kurt, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada 10 yılda Odunpazarı’nda yaptığı çalışmaları anlattı. Büyükşehir Belediyesi’nde Ayşe Ünlüce’ye, Odunpazarı’nda kendisine, Tepebaşı’nda ise Ahmet Ataç’a destek isteyen Başkan Kurt, kendisi ve Ahmet Ataç’ın deneyimli belediye başkanları olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce’nin ise Büyükşehir Belediyesini bilen, tecrübeli bir üst düzey bürokrat olduğuna dikkat çeken Başkan Kurt, seçime kısa bir süre kaldığını belirtti. “Çalışacağız, kendimizi tekrar anlatacağız. Hesap vereceğiz. Eksik varsa tamamlayacağız” diyen Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Odunpazarı Belediyesi'nde 10 yıldır görev yapan bu ekibe hiç kimse hırsız diyemez. Hiç kimse yanlış yaptınız, kanunsuz iş yaptınız, adam kayırdınız diyemez.” Belediyeler arası dayanışmaya dikkat çeken Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi olarak Seyitgazi Belediyesi’ne destek olduklarını söyledi. “Odunpazarı'nda 10 yıl boyunca iktidarın her türlü baskısına ve engelleme çalışmasına rağmen iş yaptık” diyen Başkan Kurt, Odunpazarı’nın her mahallesinde kalıcı işler yaptıklarını dile getirdi. 

“DEVLETİN YAPMADIĞI İŞLERİ YAPIYORUZ”
Bu işleri borçlanmadan yaptıklarını kaydeden Başkan Kurt, “Şu anda Eskişehir'de Odunpazarı Belediyesi'yle iş yaptım ama paramı alamadım diyecek kimse yoktur. Hepsini tıkır tıkır zamanı gelince ödedik. Ben görevi devraldığım zaman Odunpazarı Belediyesi'nin bütçesi 150 milyon lira, borcu da 130 milyon civarındaydı. Yani bütçenin üçte ikisi kadar borcu vardı. Çalışanlar maaşlarını 2-3 ayda bir alıyordu ya da 15 günde bir alıyordu. Böyle karmakarışık bir düzendi. Biz yönetime geldiğimiz günden itibaren bu işi düzene soktuk. Ödemeler, bir saat gecikmemiştir. Çalışanların ücreti bir saat gecikmemiştir. Şu anda devletten borç almayan, bankadan kredi almayan ender belediyelerdeniz. Bütçemiz 2,5 milyar liraya çıktı. Borcumuz da 300 milyon lira civarında. Bunun 100 milyonu yapılandırılmış borç. 50 ay, 100 ay, 70 ay gibi yapılandırılmış borç. Geri kalanı da günlük cari borç. Bunu nasıl sağladık? Bunu tasarruf ederek sağladık. Odunpazarı Belediyesi'nde kiralık bir tane araç kalmadı. Araçları satın aldık. Araçlara kira ödemediğimiz için son 5 yılda 253 milyon lira tasarruf ettik. O, 253 milyon lirayla da bu yatırımları yaptık. Şu anda 18 tane halk merkezimiz var. 16 tane bitmiş, öğretim görülen kreşimiz var. 28 kütüphanemiz var. 10 tane halı saha ve spor kompleksimiz var. Seyitgazili hemşehrimiz Lütfü Yüksel'in katkısıyla Vadişehir'de bir yaşlı bakım merkezi yaptık. Onun adını verdik. Onun bahçesinde şimdi 2 tane kreş var. Bunları yaptıkça bize yardım yağdı. Cumhurbaşkanı 2021 yılında bir tasarruf genelgesi yayınladı. O genelgeye uygun hareket edersek hiçbir iş yapamayız. Hiçbir yatırım yapamayız. Hiçbir alım yapamayız ama biz başka formüller bularak yatırımlarımızı yapıyoruz” dedi. Odunpazarı’nda yapmak istedikleri daha çok çalışma olduğunu belirten Başkan Kurt, bu çalışmalardan birisinin de Alzheimer Merkezi olduğunu söyledi.  Başkan Kurt, “Odunpazarı’na Alzheimer Merkezi yapacağız. Yaşlılarımız, hastalarımız için gerekli bir şey. Devlet yapmamış, bırakmış bazı işleri. Biz o işleri gerçekleştiriyoruz. Bunları hep birlikte sağlayalım istiyoruz” diye konuştu.  

“HEMŞEHRİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un Seyitgazili olduğuna dikkat çeken Numanoluk Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Necmi Ergün, kendilerine verdiği destek ve ziyareti için Başkan Kurt’a teşekkür etti. Ergün, “Hemşerimize sahip çıkacağız. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce’de Kırkalı. Ona da sahip çıkalım. Kazım Başkanıma gönülden başarılar diliyorum” dedi. 
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.