Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

KAZIM KURT’TAN EMKO SANAYİ SİTESİNE KREŞ

Kazım Kurt’tan EMKO Sanayi Sitesine kreş

26 Ocak 2024 Cuma

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı’nın yeni kreşini Eskişehir Mobilyacılar Kooperatifi Sanayi Sitesi’ne (EMKO) yapıyor. Haier Europe ve EMKO iş birliği ile yapılan kreş için temel atma töreni düzenlendi. Temel atma töreninde konuşan Başkan Kurt, “Cumhurbaşkanlığının 2021/14 sayılı genelgesiyle belediyelerin, kamu kurumlarının kreş yapması yasaklanmıştır. Ona rağmen biz 20 kreşi tamamlamak üzereyiz. Bu konuda bize yardımcı olan bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Vizyon Projelerde yer alan kreş sözünü yerine getirmeye devam ediyor. Başkan Kurt, Odunpazarı’nın yeni kreşini Eskişehir Mobilyacılar Kooperatifi Sanayi Sitesi’ne (EMKO) yapıyor. Haier Europe ve EMKO iş birliği ile yapılan kreşte 6 sınıf olacak ve 120 öğrenci eğitim görecek. 75.Yıl Mahallesi Eceabat Sokak üzerinde yer alan kreş için temel atma töreni düzenlendi. Törene Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Haier Europe İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Mursallı, EMKO Başkanı Ahmet Yıldız, CHP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Önder, Eskişehir Tornacılar ve Oto Tamirciler Odası Başkanı Adnan Karamanlı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. 

KREŞ YASAĞINA RAĞMEN KREŞ YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ

Açılış konuşmasını yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Kadınları ve çocukları mutlu bir Odunpazarı” için çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Odunpazarı Belediyesi’nin Eskişehir'de ve Türkiye'de belediyelerin kreş yapma zorunluluğunu ortaya çıkardığına dikkat çeken Başkan Kurt, “Bir yeni kreşin daha temelini atıyoruz. Cumhurbaşkanlığının 2021/14 sayılı genelgesiyle belediyelerin, kamu kurumlarının kreş yapması yasaklanmıştır. Ona rağmen biz 20 kreşi tamamlamak üzereyiz. Bunu belediye bütçemizi zorlamadan ve tasarruf genelgesine aykırı hareket etmeden gerçekleştiriyoruz. Bu konuda bize yardımcı olan bütün dostlarımıza, yardımsever Eskişehirlilere, iş insanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Pek çok kreşimizi onların katkısıyla inşa ettik ve açtık. Bugün burada gördüğünüz alan EMKO tarafından belediyemize bağışlanmış bir arsadır. O nedenle EMKO’nun değerli Başkanı Ahmet Yıldız, yönetim kurulu ve üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Belediye ile işbirliği yaparak eğitime büyük bir katkıda bulundular. Diğer kooperatiflere de örnek olsun. Ayrıca bu alanın üstüne yapılacak olan inşaatın finansmanını sağlayan Haier gruba çok çok teşekkür ediyorum. Onlar da Eskişehir'de yatırım yaparken çalışanlarını düşünerek, çalışanları için kreşlerimizin tümünde kontenjan ayırmamız şartıyla bize bu bağışı yaptılar. Örnek bir davranıştır. Bütün sanayicilerimize örnek olun” dedi. 

PAYDAŞLARIMIZA MİNNETLERİMİ SUNUYORUM

50’den fazla kadın işçi çalıştıran tüm kurumların kreş açmasının zorunlu olduğuna dikkat çeken Başkan Kurt, ancak bu zorunluluğa uyan olmadığının altını çizdi. Bu zorunluluğu takip edeninde olmadığını kaydeden Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Biz bunları vurguluyoruz. Bunların altını çiziyoruz. O nedenle kreş sayılarımızı arttırmaya devam ediyoruz. EMKO'da, TEKSAN'da, Tornacılar Sitesi'nde çalışan kadınlarımızın çocuklarının kreşe gelme ve kreşte eğitim alma hakkı vardır. Bu hakkın sağlanması için de bu kolaylığın ortaya konulması gerekir. Biz burada bunu gerçekleştiriyoruz. Kreşlerimize katkı sunanlara çok teşekkür ediyorum. Özellikle finansman ve arsa konusunda destekçi olan paydaşlarımıza bütün Eskişehirlilerin huzurunda minnetlerimi sunuyorum.” 

BU ANLAMLI PROJEYE DESTEK VERMEKTEN ONUR DUYUYORUZ

Haier Europe’un yenilikçi ve teknolojik beyaz eşya ürünleriyle değil aynı zamanda topluma katkı sağlayarak var olmayı önemsediklerini belirten Haier Europe İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Mursallı, bu amaç doğrultusunda da eğitimi öncelikli bir alan olarak gördüklerini söyledi. Mursallı, “Çocuklarımızın, ülkemizin geleceğini şekillendiren en önemli unsurlardan biri olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle Haier Europe olarak bu anlamlı projeye destek vermekten onur duyuyoruz. Bu projenin hayata geçmesinde Odunpazarı Belediye Başkanımız Sayın Kazım Kurt'a, EMKO'ya ve tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. Bu iş birliği sadece bir kreş inşa etmek değil, aynı zamanda toplumun dayanışma içinde neler başarabileceğini gösteren bir örnektir. Yenilikçi ve sürdürülebilir bir gelecek için atılan bu adımda bizimle birlikte olan herkese teşekkür ediyor, bu kreşin Odunpazarı ilçesine ve değerli çocuklarımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu. 

YILDIZ EMKO’YA YAPTIĞI ÇALIŞMALAR İÇİN KAZIM KURT’A TEŞEKKÜR ETTİ

Sanayi Sitesinin hayallerinden birini gerçeğe dönüştürdüklerini anlatan EMKO Başkanı Ahmet Yıldız, EMKO’da görevi devraldığımız günden itibaren büyük özveriyle çalışmaya devam ettiklerini ifade etti. Bu süreçlerde en büyük desteği Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesinden aldıklarını söyleyen Yıldız, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a EMKO’ya yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Yıldız, “Kreşimizin temel atma töreninde hep birlikteyiz. Yapılmakta olan bu kreş, sitemizde ve bölgemizde çalışan annelerimizin rahat etmesini sağlayacaktır. Günlük ve sosyal yaşantılarını daha pozitif hale getirerek aile yaşantılarına bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır. Bizlere kreşin yapımında en büyük desteği veren Haier grup şirketine özellikle şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. 

“HEP BİRLİKTE BU ŞEHİRDE ÇOK GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ”

Kreşin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Ayşe Ünlüce, “Burada çalışanlar ne kadar mutlular ki çocuklarını Odunpazarı Belediyesi'nin bilgili personeline teslim edecekler.  Eskişehirliler olarak, göreve geldiği günden bugüne kadar Odunpazarı'nı sosyal belediyecilikle, halkçı belediyecilikle tanıştıran Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt'a bu hizmetinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Odunpazarı çok güzel bir kreş kazanıyor” şeklinde konuştu. 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a boşuna halkçı belediye başkanı denmediğine dikkat çeken CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, kreşlerin çocuklar için son derece önemli olduğunu vurguladı. Kadınların iş hayatına atılmada en büyük eksiğinin çocuklarını bırakacakları kreşlerin olmaması olduğunu ifade eden Süllü, “Kazım Başkanıma bu katkısından dolayı çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki beş yıl içinde daha nicelerine diyorum. Hep birlikte bu şehirde çok güzel çalışmalar yapacağız” dedi. Konuşmaların ardından temel atma töreni gerçekleştirildi.

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.