Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

KAZIM KURT: “SENDİKA KONUSUNDA TARAFSIZIZ”

Kazım Kurt: “Sendika konusunda tarafsızız”

10 Ocak 2021 Pazar

Odunpazarı Belediyesi 2021 yılı Ocak ayı Olağan Meclis Toplantısı 2’nci Birleşim 1’inci oturumu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt başkanlığında, Odunpazarı Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis toplantısında Başkan Kurt, işçilerin sendikalaşma süreci ile ilgili konuştu. Başkan Kurt, “İdare olarak tarafsız olduğumuzu herkesin bilmesinde yarar var. Biz yedi yıldır Odunpazarı Belediyesi’nde hiç kimseye hiçbir konuda düşünce özgürlüğü babında, demokratik katılım babında baskı yapmadık. Hiç kimseyi de işten çıkarmadık” dedi.

Nikah Salonu, toplantı öncesinde Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından dezenfekte edilerek, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hazırlandı. Meclis toplantısına gelenler HES Kodları kontrol edilerek ve ateşi ölçülerek salona alındı.

Meclis toplantısında 17 gündem maddesi görüşüldü. Görüşülen gündem maddelerinden 71 Evler Mahallesi’nde Pazar günleri kurulacak olan Pazarın yeri ile ilgili madde ön plana çıktı. 71 Evler Mahallesi’ne Kapalı Pazar Yeri yapılıncaya kadar, geçici olarak Hızırer Sokak üzerinde Açangüller Sokakla kesiştiği yerden başlayarak Bilgün Sokak ile kesişimine kadar olan alana Pazar günleri, Pazar kurulması ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi. Meclis toplantısında görüşülen diğer gündem maddeleri de meclis üyelerinin oy biriliği ile kabul edildi.

İŞÇİLERİN ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SONUNA KADAR SAVUNUYORUM

Gündem dışı konuşmalara geçilmeden önce belediyedeki sendikalaşmaya çalışmaları ile ilgili açıklama yapan Başkan Kurt, “Şubat ayında bir yetki tespiti gerçekleştirilecek. O nedenle de sendikalar arasında bir yarış var. Gayet doğaldır. İdare olarak tarafsız olduğumuzu herkesin bilmesinde yarar var. Sendikaların da bu konuda bana ısrarla açıklama yap diye bir kamuoyu baskısı yaratmaya kalkmasının bir anlamı yok. Biz yedi yıldır, Odunpazarı Belediyesi’nde hiç kimseye hiçbir konuda düşünce özgürlüğü babında, demokratik katılım babında baskı yapmadık. Hiç kimseyi de işten çıkarmadık. Aksine böyle diyorlar, şöyle diyorlar bu dedikoduları kabul etmiyorum. Ben solcu, sosyal demokrat birbelediye başkanı olarak işçilerin örgütlenme özgürlüğünü, hak arama özgürlüğünü sonuna kadar savunuyorum. Bu konuda bir tereddüttü olan varsa başka yerlere baksın. Biz işçilerin sendikalaşmasıyla ilgili sadece iş barışı ve çalışma huzuru konusunda titizlik içerisinde oluruz. Gerisi bizi bağlamaz” diye konuştu.

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.