Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

KAZIM KURT: “SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ ONURLANDIRAN GÜÇLÜ SOSYAL DEVLETİ HEP BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

Kazım Kurt: “Sağlık emekçilerini onurlandıran güçlü sosyal devleti hep birlikte inşa edeceğiz”

13 Mart 2023 Pazartesi

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, sağlık emekçilerinin bayramını kutladı. Dünyanın birçok ülkesinde kutlanan tıp bayramlarının her birinin ardında derin fedakârlıkların, halkın sağlığına adanan hayatların ve çok etkileyici hikâyelerin olduğunu kaydeden Başkan Kurt, 14 Mart Tıp Bayramının ülkemiz tarihinde ise anlamının hekimlerin ve sağlık emekçilerinin fedakârlıklarını kutlamanın ötesinde olduğunu vurguladı. Başkan Kurt, mesajında şu sözlere yer verdi: “1827’de Tıbbiye’nin kurulmasıyla ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı kabul edilen 14 Mart, takvimler 1919’u gösterdiğinde Tıp Fakültesi öğrencileri önderliğinde, İstanbul’un işgalini protesto eden bir hekim hareketi olarak ilk kez kutlanmıştır. Hekimler, ilk 14 Marttan günümüze kadar halkın sağlığını koruma amacıyla gerektiğinde kendi hayatlarını hiçe sayarak her zaman ön saflarda yer almışlardır.  Bunun günümüzdeki yansıması için pandemi gerçeğine bakmak yeterlidir. Evet, pandemi bir dünya gerçeğidir. Fakat sağlıkta şiddet de ne yazık ki ülkemizin gerçeğidir. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da şartlar günden güne kötüleşmiş, sağlık emekçilerinin mesleki tatminleri ellerinden alınmış, hekimler umutsuzluğa ve tükenmişliğe itilmiş, hatta ülkelerini terk etmek zorunda bırakılmıştır. Tüm bunların karşısında ise Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hekimlere yönelik talihsiz bir ifadede bulunarak “Gidiyorlarsa gitsinler, buralar boş kalmaz merak etmeyin” demiştir. Son olarak da Eskişehir’de, görev yaptığı Alanönü Aile Sağlığı Merkezi'ndeki muayene odasının girişindeki monitöre ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz 1938’ ve ‘Giderlerse gitsinler 2022’; duvardaki panoya ise ‘Deprem bölgesindeki çadırları su basmış. Haberiniz var mı?’ yazan Dr. Senem Keser hakkında Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlatmıştır. 1919 
yılının 14 Mart'ında İşgal altındaki İstanbul'da gerçekleşen ilk kutlamanın yapıldığı Tıp Bayramı, 104 yıl önce tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Bugün ise milyonlarca insanı etkileyen, yaklaşık 50 bin insanımızın hayatını kaybettiği deprem felaketine dikkat çekmek; uğradığı haksızlıklara demokratik hakkını kullanarak tepki göstermek 'soruşturma’ nedeni olmuştur.  

Değerli sağlık emekçileri; 

Yurttaşı koruyan, sağlık emekçilerini onurlandıran güçlü sosyal devleti, hep birlikte inşa edeceğiz. Bu bizim öncelikli görevimiz olacak. Bu vesileyle her bir canın sağlığı için kendi nefesinden vazgeçen sağlık emekçilerimizin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Bir canı yaşatabilmenin sorumluluğuyla hareket eden; iyiliği, emeği, dayanışmayı ve umudu yaşatmaktan vazgeçmeyen tüm sağlık emekçilerimizin, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.