Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

KAZIM KURT: “ODUNPAZARI’NIN YENİ MÜZESİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Kazım Kurt: “Odunpazarı’nın yeni müzesi hayırlı uğurlu olsun”

20 Mart 2024 Çarşamba

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı’nı bilimin, sanatın ve kültürün merkezi yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Kurt, Odunpazarı’nda göreve geldiğinde sadece 2 olan müze sayısını 12’ye çıkardı. Başkan Kurt, Dede Mahallesi İmamzade Sokak’ta bulunun 3 katlı tarihi bir konağı restore ettirerek, Odunpazarı Belediyesi Cam Sanatları Müzesi’ne dönüştürdü. 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı’nın 12’inci müzesini açtı. 3 katlı tarihi bir konağı restore ettiren Başkan Kurt, bu konağı Cam Sanatları Müzesi’ne dönüştürdü. Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Cam Festivali’ne katılan dünyaca ünlü cam sanatçıları tarafından yapılan eşsiz eserlerin yer aldığı Odunpazarı Belediyesi Cam Sanatları Müzesi, Dede Mahallesi İmamzade Sokak’ta bulunuyor. Müzenin açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve İbrahim Arslan, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Dede Mahallesi Muhtarı Ömer Saraçlar,  Paşa Mahallesi Muhtarı Utku Ölmezer ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

2029’A KADAR KAZIM KURT İLE DEVAM
Törende konuşan Dede Mahallesi Muhtarı Ömer Saraçlar,  Dede Mahallesi’ne böyle bir eser kazandırdığı için Başkan Kurt’a teşekkür etti. Yeni dönemdeki çalışmaların daha da başarılı olmasını temenni eden Saraçlar, “2029’a kadar Kazım Kurt ile devam” dedi. 

YAPMIŞ OLDUĞUMUZ RESTORASYONLARIN TAMAMINI KAMUYA TAHSİS ETTİK
Konuşmasına “Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Cam Festivallerinde sanatçılar tarafından yapılan cam eserleri sergileyebilmek adına Odunpazarı'na kazandırdığımız bu müzenin açılışında hep birlikte olmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum” sözleri ile başlayan Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Odunpazarı Belediyesi'nin bizden önceki dönemde de restorasyon çalışmaları vardı. Bunu hiç kimse inkar edemez, ama orada ortaya çıkan eserler emmi oğluna lokanta, dayı oğluna ticarethane, teyze oğluna düğün salonu olarak kullanıldı. Biz ise yapmış olduğumuz restorasyonların tamamını kamuya tahsis ettik. Kamucu bir anlayışla, doğru bir belediyecilikle halkımızın yararlanmasını sağladık. Şimdi göreceğiniz müze bizim cam festivallerimizde elde etmiş olduğumuz cam eserlerden oluşan, gerçekten tek bir örnek ve dünyanın pek çok cam sanatçısının katkısıyla ortaya çıkmış bir müze.” 

ODUNPAZARI CAM SANATLARI MÜZESİ ESKİŞEHİR'E YAKIŞACAK
Odunpazarı Cam Sanatları Müzesi’nin Eskişehir'e yakışacağını belirten Başka, Kurt, cam ve cam sanatının ilk doğduğu yerin Eskişehir olduğuna dikkat çekti. Eskişehir'de cam sanatının yaygınlaşmasına katkı sunan bütün sanatçıları kutladığını kaydeden Başkan Kurt, “Güzel Sanatlar Fakültemizdeki cam bölümünün,  aktif hale gelmesini arzuluyorum. Burası hem bir cam fırını olacak, hem bu fırında yapılan işler bahçeden izlenecek hem de değişik yarışmaların sergileneceği bir ortam olacak. Kervansaray içindeki cam fırınımız da orada devam edecek. Cam Sanatları Müzesi’nin Eskişehir'e ayrı bir katkısı olur diye düşünüyoruz. Odunpazarı’nın yeni müzesi hayırlı uğurlu olsun” dedi. 

Konuşmaların ardından Başkan Kurt, protokolde bulunan isimlerle birlikte Cam Sanatları Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Başkan Kurt ve törene katılanlar müzeyi gezdi.
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.