Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

KAZIM KURT: “HALK MERKEZLERİMİZLE KADINLARIMIZ DA ÇOCUKLARIMIZ DA ÖZGÜRLEŞTİ”

Kazım Kurt: “Halk merkezlerimizle kadınlarımız da çocuklarımız da özgürleşti”

7 Şubat 2024 Çarşamba

Kadınlarla ilgili çalışmalarını “Kadınları ve Çocukları Mutlu Bir Odunpazarı” sloganı ile gerçekleştiren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Halk Merkezleri öncülüğünde kadınlarla bir araya geldi. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği buluşmalar, 3 gün sürecek. Buluşmada konuşan Başkan Kurt, 17 mahallede açtıkları 18 halk merkezi ile hizmeti kadınların ayağına götürdüklerini söyleyerek “O nedenle bu katılım çoğaldı. Katılımın çoğalmasıyla Eskişehir'de kadınlarımız özgürleşti. Kadınlarımızın özgürleşmesi, çocuklarımızın özgürleşmesine sebep oldu” dedi. Buluşmanın ilk gününde kadınlar Mithat Körler Konseri ile gönüllerince eğlendi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Halk Merkezleri öncülüğünde kadınlarla bir araya geldi. 3 gün sürecek olan buluşmaların ilk gününe Gündoğdu Halk Merkezi, Aydın Arat Halk Merkezi, Selami Vardar Halk Merkezi, Amigo Orhan Halk Merkezi, Gökmeydan Halk Merkezi, Halk Market ve Hanımevi’nden kadınlar katıldı. Gündoğdu Mahalle Muhtarı Sevgi Doğan, Cunudiye Mahalle Muhtarı Sevil Ata, Emek Mahalle Muhtarı Sibel Akın’ın da katıldığı buluşmalara kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Başkan Kurt,  salona kadınların alkışları ile girdi. Başkan Kurt, masaları gezerek kadınlara ‘hoş geldiniz’ dedi. Sunumunu Odunpazarı Belediyesi Sunuculuk Atölyesi’nin üstlendiği program, Sunuculuk Atölyesi üyelerinden Zeynep Elitez’in ‘Cumhuriyet Kadını’ şiiri ile başladı. Odupazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un 10 yılda Odunpazarı’nda hayata geçirdiği proje ve çalışmaların anlatıldığı bir video sunum yapıldı.  Videonun ardından kadınların alkışları ile kürsüye çıkan Başkan Kurt, buluşmaya katılan kadınlara teşekkür etti. 

“ARTIK TERÖR BİTİRİLMELİ”

Bu buluşmanın aslında yılbaşında yapılacağına dikkat çeken Başkan Kurt, ancak 28 Aralık’ta gerçekleşen terör saldırında 12 askerin şehit olması üzerine buluşmayı ertelediklerini söyledi. Şehit olan askerlere Allah’tan rahmet dileyen Başkan Kurt, ailelerine ve tüm sevdiklerine başsağlığı dileklerini iletti. Türkiye’de artık terörün bitirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Kurt, “20 yıldır iktidar olan bir hükümetin terörü bitirememiş olması tek başına kusurdur, kabahattir ve suçtur” dedi. 

“ÜRETEN, TASARRUF EDEN HALKÇI BELEDİYE”
Odunpazarı Belediyesi’nin üreten, tasarruf eden, halkçı ve yaptığı işin de en iyisini yapan bir belediye olduğunu ifade eden Başkan Kurt, “Çalışıyoruz. Geçmiş yıllarda da bu belediyede OMEK vardı. Meslek edindirme kursları açılıyordu. Ama bu kurslar sadece Tabakhanede bir merkezde oluyordu. Gündoğdu'dan hiç kimse gelemiyordu. Orhangazi'den hiç kimse gelemiyordu. Sultandere'den, Emek’ten, 71 Evlerden kimse gidemiyordu. Şu anda biz 17 farklı mahalleye 18 halk merkezi yaparak, hizmeti ayağınıza götürdük. O nedenle bu katılım çoğaldı. Katılımın çoğalmasıyla Eskişehir'de kadınlarımız özgürleşti. Kadınlarımızın özgürleşmesi, çocuklarımızın özgürleşmesine sebep oldu. Çocuklarımız için açtığımız kreşlerin fiyatı, piyasa fiyatının çok altında. Dolayısıyla kadınlarımıza ve çocuklarımıza ailelerimize bir katkı daha sunmuş olduk. Sosyal belediyeciliğin en iyisini yapıyoruz” dedi. 

“YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİN TÜMÜ HALKA, YOKSULLARA VE DAR GELİRLİLERE DOKUNUYOR”

Odunpazarı Belediyesi’nin halkçı belediye olduğunu dile getiren Başkan Kurt, “Yaptığımız hizmetlerin tümü halka, yoksullara ve dar gelirlilere dokunuyor. Türkiye maalesef iyi yönetilemiyor. Türkiye iyi yönetilemediği için ekonomi kötü, insanlarımız geçinme zorluğu içinde. Emekli maaşıyla geçinmek mümkün değil. Çalışanlarımızın yüzde altmışı asgari ücret alıyor. Asgari ücretle geçinmek mümkün değil. Dolayısıyla da sosyal belediyeciliğe ihtiyaç var. Belediyelerin görevi olmadığı halde aşevi açıyoruz. Halk market açıyoruz. Yoksullara sıcak yemek vermeye çalışıyoruz” diye konuştu. 

“BELEDİYELERİ KAZANIYORSAK KADINLARIMIZ SAYESİNDE KAZANIYORUZ”

31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerde kadınlardan destek isteyen Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaların sürmesini istiyorsanız 31 Mart'ta bizi destekleyiniz. Mahallenizdeki halk merkezinin, kreşin, kütüphanenin kapanmasını istemiyorsanız 31 Mart'ta Cumhuriyet Halk Partili belediyelere destek veriniz. Biz Eskişehir'de bu belediyeleri kazanıyorsak kadınlarımız sayesinde kazanıyoruz. Sizin destekleriniz olmazsa bizim belediyeyi kazanma şansımız yok. Onun için 31 Mart'ta desteğinizi genişleterek vermenizi, özellikle rica ediyorum. Tepebaşı'nda oturanlarınız varsa, akrabası, eşi, dostu varsa; Ahmet Ataç'a Odunpazarı'nda Kazım Kurt'a, Büyükşehir Belediyesinde Ayşe Ünlüce'ye oy istiyoruz. Hem tecrübeli belediyecilik hem dürüst belediyecilik istiyorsanız, üreten belediyecilik adına bu üçlüyü tekrar seçerseniz, çok güzel işler yaparız.”

BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR ETTİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e Eskişehir’de hayata geçirdiği çalışmalar ve Eskişehir’e katkıları nedeniyle teşekkür eden Başkan Kurt, bundan sonraki dönemde Kazım Kurt, Ahmet Ataç ve Ayşe Ünlüce olarak görevlerine devam edeceklerini söyledi. Başkan Kurt konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Şundan hiç kuşkunuz olmasın halkçı belediyeciliği, demokrat belediyeciliği, solcu belediyeciliği en iyi biz yaparız. Bunu yaparken hiç kimseyi de ötelemeyiz. Ötekileştirmeyiz. Kime oy verirse versin, bizim hemşehrimizdir, bizim kardeşimizdir. Hizmette asla ve asla partizanlık olmaz. Yoksulun, ezilenin yanındayız. Dar gelirli, kenar mahallede oturan herkese sahip çıkarız. Halkçı belediyecilik budur. Bu nedenle desteklerinizi bekliyoruz. Bu nedenle birlikte olmak istiyoruz. Biz size güveniyoruz. Sizi seviyoruz. Hepinizin desteğini bekliyorum.”

Başkan Kurt’un konuşmasından hemen sonra Eskişehir’in sevilen seslerinden Mithat Körler sahneye çıktı. Körler, sevilen ve birbirinden hareketli şarkılarını Odunpazarılı kadınlar için söyledi. Kadınlar Körler’in şarkılarına hep bir ağızdan eşlik etti. Danslar eden, halaylar çeken kadınlara Başkan Kurt da eşlik etti. 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.