Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

KADİR AKKAŞ HALK MERKEZİNDE İĞNE OYASI ATÖLYESİ

Kadir Akkaş Halk Merkezinde iğne oyası atölyesi

10 Mayıs 2022 Salı

Odunpazarı Belediyesi, çağdaş toplumun kurulmasına; sağlık, eğitim, çevre, kadın ve engelli haklarının savunulmasına; sanatın, kültürün ve vatandaşların kişisel gelişimine katkıda bulunmak için 15 mahallede açtığı 16 “halk merkezini” hizmete sundu. Halk merkezinde ise özellikle kadınlar ve çocukların kişisel gelişimleri için çeşitli branşlarda atölyeler düzenleniyor. Bu atölyelerden biri Gültepe Mahallesi Üniversite Evlerinde bulunan Kadir Akkaş Halk Merkezinde düzenlenen iğne oyası atölyesi. 

Cuma günleri, 9.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilen iğne oyası atölyesinde katılımcılara, ipek iplikten iğne ile oluşturulan üç boyutlu kenar dantellerinin nasıl işlendiği gösteriliyor. Usta öğreticiler tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmaları, büyük ilgi görüyor. 

İğne oyalarının herhangi bir tekstilin kenarına oya olması amacıyla yapılan danteller olduğunu belirten yetkililer, “El emeği göz nuru” tanımına en fazla uyan el işlerinden biri olma özelliğini taşıyan iğne oyasının Anadolu’da birçok kadın tarafından yoğun şekilde üretilen bir elişi olduğunu kaydetti. Atölye katılımcılarının duygularını renklere ve oyaya dönüştürdüğünü de dile getiren yetkililer, iğne oyasının düğüm düğüm işlenerek sevgiliye, hasrete, umuda, istek ve dileklere ulaşmak için kullanıldığını kaydetti. Yetkililer, çok zengin çeşide ve geçmişe sahip olan iğne oyalarının, sadece süs eşyası olarak değil kişinin duygu ve düşüncelerini ifade etme aracı olarak da kullanıldığını söyledi. 

İğne oyası atölyesinden çok keyif aldıklarını söyleyen atölye katılımcısı kadınlar, burada stres attıklarını kaydetti. Kadınlar, kendilerine bu olanağı sunan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti.  
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.