Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

EMEÇ FOTOĞRAF- EDEBİYAT İLİŞKİSİNİ ANLATTI

Emeç fotoğraf- edebiyat ilişkisini anlattı

1 Aralık 2022 Perşembe

Odunpazarı Belediyesi, Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesinde ‘Fotoğraf- Edebiyat İlişkisi’ konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Feyyaz Bodur’un yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak gazeteci, şair Rahmi Emeç katıldı. 

Eskişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşiye Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, şehir dışında olduğu için katılamazken, Odunpazarı Belediyesi Başkan Vekili Saffet Çelen katıldı. 

Fotoğraf ile edebiyat arasında ilişkinin konuşulduğu söyleşiye Rahmi Emeç, kendinden bahsederek başladı. Fotoğrafın gazetecilikteki etkisini anlatan Emeç, söyleşide daha çok şiir ve fotoğraf ilişkisini ele aldı. Her iki öğenin de birbirini tamamladığını kaydeden Emeç, bazen fotoğrafın metne ilham olduğunu bazen de metnin fotoğrafa ilham olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili olarak Dr. Birtürk Özkavak ve Ömer Asaf Tosun tarafından hazırlanan ‘Dizelerden Vizör’e Hacıbektaş’ adlı kitabı, Red Fotoğraf Grubu ve Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) tarafından düzenlenen ‘Göz-el’ fotoğraf sergisi ve sonrasında çıkarılan kitap ile NOTOS adlı dergiyi örnek gösteren Emeç, keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Söyleşide konuşan Odunpazarı Belediyesi Başkan Vekili Saffet Çelen, söyleşiye katılan herkese teşekkür etti. Fotoğraf ve edebiyatın birbirine ilham olan iki sanat dalı olduğunu kaydeden Çelen, sanata ve sanatçıya verdiği destek için Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti. 
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.