Odunpazarı / Eskişehir Hava Durumu

BAŞKAN KURT TÜRK İŞ ESKİŞEHİR İL TEMSİLCİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Başkan Kurt Türk İş Eskişehir İl Temsilciliğini ziyaret etti

30 Kasım 2021 Salı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Türk İş Eskişehir Şubesini ziyaret etti. Başkan Kurt toplantıda Türk İş Eskişehir İl Temsilcisi ve Türk Metal İş Eskişehir Şube Başkanı Orhan Demir, Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, Tez Koop İş Şube Başkanı Hasan Hüseyin Yıldız, Türk Harb İş Şube Başkanı Hasan Atak, Belediye İş Şube Başkanı Kemal Azak, Demiryol İş Şube Başkanı Ramazan Uysal, Çimse İş Şube Başkanı Yalçın Özgür, Güvenlik İş İl Temsilcisi Engin Uçar ve Selüloz İş İl Temsilcisi Harun İlkselvi ile bir araya geldi. Toplantının gündemine Türkiye’nin ekonomik durumu ve asgari ücrete yapılacak zam damga vururken Başkan Kazım Kurt, Odunpazarı Belediyesi’nin sosyal yardım modeli olan Halk Market ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 

“HALK MARKETTE ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİ ŞARTI ARANMAYACAK”
Türkiye’de yoksulluğun her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Başkan Kurt, Halk Marketten faydalanacak insanlarda ‘asgari ücretin üçte biri’ şartını kaldırdıklarını açıkladı. 

Başkan Kurt, “Odunpazarı Belediyesi olarak, sosyal belediyecilik gereği, özellikle pandemi sürecinde, ciddi anlamda sosyal hizmetlerimizi arttırdık. Bunun altında Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerdiği bir çalışma var. Bu doğrultuda Halk Marketten faydalanacak insanlarda asgari ücretin üçte biri şartını aramayacağız. Bütün talep edenlere bu desteği sağlayacağız” dedi.  
“TÜRKİYE HEM EKONOMİK HEM DE SOSYAL OLARAK KÖTÜ YÖNETİLİYOR”

Asgari ücretin belirleneceği bu aydan önce de Türk-İş’in başkanlarını ziyaret ederek görüşlerini anlatmak istediğini ifade eden Başkan Kurt, Türk-İş’in kabul etmediği asgari ücretin Türkiye’de geçerli olmayacağını söyledi.  “Şube başkanları olarak, temsilciler olarak, genel başkanlara durumu anlatabilmelisiniz. Türkiye’de toplu sözleşme yapan yerlerde asgari ücretin ne olacağı çok önemli değil ama ortalama çalışanın yüzde 50’si asgari ücret alıyor. Bu yüzden de asgari ücret önemli hale geliyor. Başkan Kurt, Türkiye’nin hem ekonomik hem de sosyal olarak kötü yönetildiğinin altını çizdi. Türkiye’nin kurun ve faizin dengesini tutamayan bir hükümet tarafından yönetildiğini dile getiren Başkan Kurt, “Hükümet de demek doğru değil, tek adam tarafından yönetiliyor. Hiçbir bakanın bir yetkisi yok. Görevlendirilmiş memurlar onlar. Dolayısı ile siyasal olarak sorumlu olan kişi, Cumhurbaşkanıdır.” diye konuştu. 

ASGARİ ÜCRETTEN BİLE VERGİ ALINIYOR
Asgari ücretin insanın geçinebilmesi için zorunlu olan en az ücret olarak tanımlandığını vurgulayan Başkan Kurt, Türkiye’de asgari ücretten bile vergi alındığına dikkat çekti. İşçilerin 
en çok itiraz etmesi gereken konunun da burası olduğun altını çizen Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “İşverenden brüt çıkan para, işçinin eline geçmiyor. İşverenden çıkan paradan, işçiye fayda yok ama işveren bundan zararlı çıkıyor. Asgari ücretten vergi, sigorta ve başka şeylerde kesmek suretiyle neredeyse üçte birini alıyoruz. Dolayısı ile yanlışın altını çizmesi gereken Türk-İş. Türk-İş’in de bu konuda duyarlı olacağına inanıyorum, umarım önümüzdeki bir ayı doğru değerlendirirler ve insanların büyük çoğunluğunun gelir kaynağı olan asgari ücret belirli bir noktaya gelir. Hiç işverene külfet yüklemeden bile, işçinin eline geçen paranın arttırılması mümkün. Dolayısı ile bu ekonomiyi de sarsmaz. Ama Türkiye ekonomisi ile ilgili ciddi sorun olacağı söyleniyor. Büyük vergi ödeyenler bir şekilde kurtuluyor. Bordro mahkumlarının ödediği vergiler ile hazineyi ayakta tutmaya kalkarsanız, asgari ücretliye de sürekli vergi yüklersiniz. Bu da doğru bir biçimde vatandaşa yansımaz.”

“İŞÇİ SINIFININ MÜCADELESİNİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”
Asgari ücret yükseldiği takdirde yüzde 50’nin de gelirinin yükseleceğini söyleyen Başkan Kazım Kurt, bunun da belli ölçüde piyasayı rahatlatacağını belirtti. Türkiye’de asgari ücret kadar gelir elde edemeyen milyonlarca insanın olduğunu ifade eden Başkan Kurt, “Bunu da ayrı bir tarafa koymak gerekli. 1000-1500 lira emekli maaşı alan vatandaşlar var. Bu da Türkiye için çok ciddi bir yaradır, mücadele edilmesi gereken bir alandır. Emeklilerin sendikaları olmadığı için o mücadeleyi üstlenmek, yapmak durumundasınız. Emekli Cemiyeti, emekli dernekleri bu konuda çok atak değil. Bence bir derlenip, toparlanmanız ve hak aramanın zamanı geldi de geçiyor bile. Hukukun, adaletin, hak aramanın olmadığı bir yerde, hakkı elde etmenin mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Biz, İşçi sınıfının mücadelesinin her zaman yanındayız” diye konuştu. 

DEMİR: “KRİTİK BİR DÖNEMDE BİZİ ZİYARET ETTİNİZ!”
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a ziyareti için teşekkür eden Türk İş Eskişehir İl Temsilci ve Türk Metal İş Şube Başkanı Orhan Demir, “Bütün çalışan kesimin zam beklediği bir dönemde, enflasyonun hızla tırmandığı; ücretlerimizin, alım gücümüzün düştüğü, her gün sabah kalktığımızda yeni zamlarla karşılaştığımız, kritik bir dönemde bizi ziyaret ettiniz. Hoş geldiniz, ayağınıza sağlık” dedi.

“VERGİLER SIRTIMIZDA KAMBUR OLDU”
İşçi sınıfının şu an çok zor bir durumda olduğunun altını çizen Demir, işçi sınıfının feryadına kimsenin kulak tıkayacak bir durumu kalmadığını belirtti. “Hangi işyerine gidersek gidelim, herkes ‘perişanız, alamıyoruz, satamıyoruz. Borcumuzu ödeyemiyoruz, kartımızı yatıramadık’ diyor. Başka hiçbir söylemle karşılamıyoruz” diyen Demir, gözlerinin ve kulaklarının asgari ücret komisyonundan çıkacak kararda olduğunu ifade etti. “Ortada bir açlık sınırı var, bir yoksulluk sınırı var, araştırmalar var. Malum TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları var. Bizim de çarşıda pazarda, mutfaktaki enflasyonumuz var. Bunların birbiri ile bağdaşmadığını görüyoruz. Geçmişte aldığımız gıda maddelerini bugün alamaz hale geldik. Biz toplu sözleşme yaparak zamlarımızı aldığımız için, asgari ücretle çalışanlara Allah bizden iki kat, üç kata daha fazla yardım etsin” diyen Demir, vergilerin artık işçilerin ve çalışanların sırtında kambur olduğunu söyledi. Adaletsiz bir vergi sisteminin hüküm sürdüğü dönemde geçinmeye çalıştıklarına dikkat çeken Demir, konuşmasına şöyle devam etti: “Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka bir şeyimiz kalmadı. Allah bize yardım etsin diye dua ediyoruz. Asgari ücrete gelecek zam, söylenenler gibi son zamanların en büyük zammı da olsa, bizi tatmin etmeyecek.”

“SENDİKAL ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNÜ AÇSINLAR”

Konuşmasında sendikal örgütlenmenin önündeki engellere değinen Orhan Demir, “Örgütlenmenin önünü açsınlar, insanlar rahat rahat sendikaya üye olsunlar. Ondan sonra bizim önümüzdeki eylem yasaklarını, grev yasaklarını kaldırsınlar. Masada oturalım, sokaklara inelim hakkımızı söke söke alalım. Çalışan kesim olarak, işçi kesimi olarak, sendikalı olarak örgütlenmiş olalım. Oturalım masada pazarlığımızı yapalım. Sonra da aldığımız paranın karşılığını işyerine fazlası ile verelim. Biz bunu istiyoruz” diye konuştu. 
 

Mail gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Onay kodunu yanlış girdiniz.