Halk Market

  • Yetkili Müdürlük:
  • Çalışma Saatleri :
  • Telefon : (0222) 240 4833
  • Adres : KURTULUŞ MAHALLESİ VATAN CADDESİ NO : 25/A (Kurtuluş Mah. Muhtar Yanı)
Halk Market

Odunpazarı Belediyesi sosyal belediyecilik uygulamalarına “HALK MARKET” projesiyle yepyeni bir boyut kazandırıyor.
 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR
 
İnsana değer veren projelerle her zaman ön plana çıkan Odunpazarı Belediyesi, 16 EKİM tarihinde yapılacak tanıtım toplantısıyla hizmete girecek “HALK MARKET” uygulaması ile ciddi bir sosyal yardım modelini devreye sokarak, Türkiye’ye örnek oluyor. 
 

ALIŞVERİŞ YAPMA PSİKOLOJİSİ
 
Odunpazarı Belediyesi “HALK MARKET” sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara artık erzak kolisi göndermek yerine, gerçekten ihtiyaç duydukları ürünleri kendilerinin seçmesini sağlanacak. Vatandaşlar aynı zamanda alışveriş yapma psikolojini yaşama fırsatı bulacaklar.  
 

TAMAMIYLA MARKET FORMATINDA
 
İnsan onuruna yakışır bir yardım sisteminin örneklerinden olan “HALK MARKET” 600 m2 alana sahip, 13 personelin görev yapacağı tamamıyla bir market formatında olacak. Belediye’ye bağış olarak verilen gıda, temizlik, giyim ve yakacak maddelerini niteliklerine uygun koşullarda depolayacak. 
 

HALK KART
 
Odunpazarı Belediyesi tarafından belirlenen en az üç üyeden oluşan değerlendirme kurulu kararına uygun olarak, ilk etapta 600 vatandaşa yardım yapılacak. Her ay, aylık 50,00 TL, 6 aylık (yaz ve kış dönemleri) 100 TL. giysi yardım limitleri “HALK KART”a tanımlanacak. Sadece “HALK KART” sahiplerinin girebileceği “HALK MARKET”te ihtiyaç sahibi vatandaşlar kartlarına yüklenen miktar doğrultusunda alışveriş yapacak.
 
TÜRK KIZILAYI İLE PROTOKOL
 
Hayırsever vatandaşların ve iş sahiplerinin yapacağı ayni yardımlar için vergisel avantajdan yararlanabilmeleri için Odunpazarı Belediyesi ile Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi arasında destek hizmet projesi işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol sayesinde bağışta bulunulan ayni yardımlarda %8 veya %18 oranında katma değer vergisi istisnası, bağışta bulunulan ayni yardım bedelinin tamamını gider yazmak suretiyle %15 il %35 oranında gelir vergisi ve %20 oranında kurumlar vergisi indirimi olmak üzere vergisel avantajlar sağlanacak.