Başkan Kurt: “Rejim değişmemeli, demokratik parlamenter sistemi korumalıyız”

"1919 MÜCADELESİNİ DEVAM ETTİRECEĞİZ"

Başkan Kurt: “Rejim değişmemeli, demokratik parlamenter sistemi korumalıyız”
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Tarihi Kurşunlu Külliyesi’nde düzenlenen Halk Buluşması’nda OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ve son günlerde çok tartışılan başkanlık sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ankara’da birilerinin oturduğu yerden vatandaşa sormadan kanunlar yaptığını belirten Başkan Kurt, başkanlık sistemi ile ilgili yapılacağı açıklanan referanduma değindi. Başkan Kurt konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bu işler bittikten sonra, evet mi hayır mı diye referandum yapacağız diyorlar. Referandumdan evet çıkınca da demokrasi galip gelmiş oluyor. Burada bir farkındalık yaratmamız gerekiyor. Anayasanın değiştirilmesi konusunda bir çaba var, AKP ile MHP anlaştı. Türkiye’nin rejimini değiştiriyorlar, başkanlık sistemini getirecekler. Başkanlık sistemi geldikten sonra da işimiz çok daha zorlaşacak. Şimdi zaman zaman köylüye şirin görünmeye çalışan politikacılar, artık köylüye ihtiyacımız yok diyecekler.” 

1919 MÜCADELESİNİ DEVAM ETTİRECEĞİZ

“Onun için önümüzdeki kısa sürede gelecekteki sandık ile ilgili çalışmaya başlayalım. Rejim değişmemeli, demokratik parlamenter sistemi korumalıyız. 1919 ‘da başlayan mücadeleyi daha da büyüterek devam ettirmeliyiz. Yoksa gevşek durduğumuz zaman, sessiz durduğumuz zaman çok kötü günler gelebilir. Canım ne isterse onu yaparım, canım nasıl istiyorsa öyle yönetirim bu memleketi, dediğimiz zaman başımıza gelen olaylar ortada. FETÖ geliyor darbe girişiminde bulunuyor, sen bu noktaya gelinceye kadar farkında bile olmuyorsun. Sessiz duran, bu noktaya gelinceye kadar ortak olan iktidar. Bu noktada da yardım istiyoruz, destek istiyoruz, rejimin ayakta durabilmesi için parlamenter demokratik sistemin devamı için Cumhuriyetin korunması için bu şart. Bu noktada biz zaman zaman farklı çalışmalar içerisinde olacağız.”  

07.12.2016 14:30